02.05.2018

MON opublikowało zbiór podstawowych zasad postępowania z polskimi symbolami narodowymi

Źródło: MON Źródło: MON

Z okazji Dnia Flagi Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało broszurę na temat Biało-Czerwonej, Orła Białego i Hymnu RP. Jest to zbiór podstawowych zasad postępowania z polskimi symbolami narodowymi.

Broszura w prostej formie wskazuje najczęściej popełniane błędy, które zdaniem jej autorów wynikają z niewiedzy, a nie ze złej woli.

W publikacji „SZANUJ, KOCHAJ, CHROŃ” przedstawiono kolejność prezentowania flag, przypominając, że na terytorium Rzeczypospolitej Biało-Czerwona zajmuje zawsze honorowe pierwsze miejsce. Jeżeli np. są prezentowane dwie lub cztery flagi, to polska powinna być po lewej stronie. W przypadku trzech i pięciu flag, polska jest w środku. Gdy flag jest sześć, to Biało-Czerwone są po lewej i prawej stronie.

Można się także dowiedzieć, jaka jest różnica między godłem i herbem. "Biały orzeł w koronie na czerwonej tarczy to najstarszy symbol Polski. Powszechnie przyjęło się nazywać ten znak godłem. Tak naprawdę godłem jest tylko sam ukoronowany orzeł. Orzeł, czyli godło, umieszczony na tarczy powinien być nazywany herbem" - czytamy w broszurze.

W części pt. "Szanuj Orła Białego" autorzy broszury przypominają, że symbol ten musi być czysty i mieć czytelne barwy oraz być umieszczany w "najbardziej godnym i dobrze widocznym miejscu". Zwracają przy tym uwagę, że Orzeł Biały "nie jest dodatkową dekoracją", więc w jego najbliższym sąsiedztwie nie powinno się umieszczać np. plakatów, map czy kalendarzy. Jeżeli jednak Orzeł Biały jest używany z innymi zaszczytnymi symbolami (np. herbem miasta), to zawsze powinien być umieszczony w najważniejszym miejscu, czyli w środku, powyżej innych znaków i symboli.

Broszura wskazuje również najczęściej popełniane błędy przy śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Przypomina m.in., że podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego mężczyźni w cywilu zdejmują nakrycie głowy, a osoby w umundurowaniu z nakryciem głowy oddają honory przez salutowanie. Pełny tekst Hymnu RP wydrukowano na praktycznej zakładce do książki.

Wszystkie pliki do czytania i drukowania są dostępne na stronach www.mon.gov.pl. (PAP)

rud/ son/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.