Multimedialne widowisko „Alchemia Światła” rozświetli Wawel
Wielkie multimedialne widowisko „Alchemia Światła” rozświetli we wrześniu Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki zaawansowanej technologii i artystycznym środkom wyrazu będzie można zobaczyć godzinny spektakl inspirowany 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Alchemia Światła 2018" to interdyscyplinarne widowisko multimedialne, które łączy nowoczesne sztuki wizualne - w postaci wielkoformatowego, trójwymiarowego mappingu na ścianach Dziedzińca Arkadowego na Wawelu - ze światłem, muzyką, śpiewem i tańcem.
Dzięki takim technikom widzowie będą mogli zobaczyć zobaczyć 22 i 23 września baśniową opowieść o zmiennych losach Polski, w której przewodnikiem będzie drzewo przemawiające głosem Jerzego Treli. "Na oczach widzów drzewo urośnie, będzie stawało się coraz mocniejsze, będzie kwitło, wydawało owoce, leczyło pokiereszowane wiatrem konary. Będzie świadkiem historii, ale też mądrym prorokiem. U jego stóp wydarzą się rzeczy niezwykłe, pełne lęku i smutku, ale też radości i nadziei" – opowiada o "Alchemii Światła" współautorka scenariusza Olga Lany z firmy Visualsupport, będącej producentem spektaklu.
"Inspirujemy się losami Polski, natomiast będziemy je pokazywać w baśniowy, pełen metafor sposób. Pojawią się motywy sięgające początków państwa polskiego. W jednej ze scen zilustrujemy światłem i obrazem legendę o Lechu, Czechu i Rusie z wykorzystaniem rozbudowanej choreografii i niezwykle skomplikowanych efektów graficznych. Pokażemy też, jak wyobrażamy sobie Polskę w przyszłości" – zapowiada Olga Lany.
Jak podkreśla, wawelska "Alchemia Światła" będzie widowiskiem wyjątkowym. "To nie jest po prostu mapping, to pełnowymiarowy spektakl, w którym równorzędną rolę pełni nowoczesna technologia i artyści występujący w żywym planie" - wskazuje Lany.
Wizualną opowieść oraz grę świateł uzupełnią występy artystów na żywo. W skład prawie 100-osobowego zespołu wejdą tancerze, akrobaci, muzycy, a także wybitni wokaliści młodego pokolenia. Będą wśród nich: Dominika Barabas, Sylwia Banasik, Kasia Moś oraz Kuba Jurzyk. Na żywo wystąpi też multiinstrumentalista Joachim Mencel, beatboxer - Jakub "Zgas" Żmijowski, nowohucki muzyk Paweł "Bohater" Drożdż oraz zespół Jelonek z gościnnym udziałem Pawła Grzegorczyka, wokalisty zespołu Hunter.
Choreografię oraz baśniowe kostiumy do spektaklu stworzy Agnieszka Glińska, założycielka Art Color Ballet. Za projekt oprawy dźwiękowej odpowiada kompozytor i aranżer Marek "Smok" Rajss, a reżyserią światła zajmie się Grzegorz "Jolo" Barszczewski.
Jak zapowiadają realizatorzy, w trakcie widowiska będą pracowały jedne z najnowocześniejszych projektorów multimedialnych na świecie w towarzystwie w pełni zsynchronizowanych inteligentnych urządzeń oświetleniowych. W widowisku zostanie również zastosowana zaawansowana technologia dźwięku trójwymiarowego, nadając realny wymiar, zaprojektowanym specjalnie na potrzeby widowiska, dźwiękowym efektom specjalnym.
"Alchemia Światła" to autorski projekt firmy Tauron Dystrybucja. "Za pomocą nowych technologii świetlnych i multimedialnych w pewnym sensie +wydobywamy+ z mroku atrakcyjne budynki i przestrzenie wokół nich. Każdego roku oświetlamy i iluminujemy zabytki kultury, pokazując doskonale znane miejsca i architekturę w zupełnie nietypowy sposób. Wykorzystujemy możliwości, jakie daje niekonwencjonalne wykorzystanie światła i jego energii" - powiedział PAP rzecznik firmy Tauron Dystrybucja Marcin Marzyński.
Widowisko miało swoją premierę w 2015 r. na Wawelu, gdzie prezentowano legendy wawelskie. W kolejnych latach było wystawiane we Wrocławiu i Katowicach, za każdym razem były to odrębne widowiska.
Alchemia Światła jest laureatem wielu prestiżowych, branżowych nagród, m.in. Top Event 2015, Top Event 2017, MP Power Awards 2015 za najlepszy event oraz najlepszą oprawę wizualną roku. (PAP)
Autor: Anna Pasek
hp/ par/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.