17.06.2020

Muzeum Powstania Wielkopolskiego z dofinansowaniem na prace projektowe

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu (WMN) otrzymało wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace projektowe budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wartość dofinansowania to 400 tys. zł.

WMN pozyskało też 90 tys. zł na prezentację nowego muzeum w sieci.

Prace związane z przygotowaniem inwestycji rozpoczęły się cztery lata temu. W 2018 roku decyzją władz Poznania wybrana została lokalizacja nowego muzeum; placówka stanie na Wzgórzu św. Wojciecha. W 2019 roku rozstrzygnięty został konkursu architektoniczny; obecnie prowadzone są zaawansowane prace projektowe.

Jak poinformowała w środę Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, realizowane przez miasto i WMN przedsięwzięcie otrzymało wsparcie z resortu kultury; dofinasowanie w wysokości 400 tys. zł przyznano w ramach programu "Infrastruktura Kultury" na prace projektowe.

"Ministerstwo z zainteresowaniem obserwuje przygotowanie ważnej inwestycji upamiętniającej zwycięskie powstanie wielkopolskie. Podtrzymujemy gotowość wsparcia finansowego dla tego projektu. Tegoroczne dotacje są potwierdzeniem naszego zaangażowania. Jesteśmy przekonani, że ten projekt zostanie zrealizowany ponad podziałami" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

WMN podało, że wsparcie miasta i resortu umożliwia kontynuowanie prac projektowych "z udziałem silnego merytorycznie zespołu wykorzystującego najlepsze doświadczenia współczesnych muzeów".

"Choć nie zadeklaruję dziś daty rozpoczęcia prac budowlanych, ani tym bardziej daty otwarcia nowego muzeum, to chcę powiedzieć, że mimo pandemii intensywnie nad tym projektem pracujemy" – powiedział dyrektor WMN Przemysław Terlecki.

Muzeum podało też, że Narodowe Centrum Kultury zdecydowało o przyznaniu dofinasowania w kwocie 90 tys. zł na projekt, dzięki którem możliwe będzie zaprezentowanie w sieci najbardziej znaczących dla przyszłej wystawy eksponatów i samego budynku nowego muzeum. Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu "Kultura w sieci", ogłoszonego w związku z trudną sytuacją instytucji kultury wynikającą z ograniczeń wprowadzonych z uwagi na COVID-19,

"Na nowoczesne Muzeum Powstania Wielkopolskiego czekają nie tylko mieszkańcy Wielkopolski. Angażujące emocje, nowoczesne upowszechnianie wiedzy o tym wyjątkowym, bo zwycięskim powstaniu i jego konsekwencjach dla kształtowania granic odrodzonej ojczyzny to dzisiaj sprawa ogólnonarodowa, ponad podziałami politycznymi, która ma, jak widać zapewnione wsparcie lokalnych władz, a także, co mnie cieszy, polskiego rządu" – podkreślił Przemysław Terlecki.

W rozstrzygniętym w 2019 roku konkursie architektonicznym, w którym uczestniczyło ponad 50 zespołów projektantów z Polski i zagranicy zwyciężyła warszawska pracownia WXCA. W 2019 roku WMN informowało, że nowa siedziba muzeum ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarta w 2024 r. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mok/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.