27.12.2020

Muzeum przypomina historię pociągu pancernego, który wspierał powstańców wielkopolskich

Zrekonstruowany pociąg pancerny nr 11 „Poznańczyk” na terenie Muzeum Broni Pancernej. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Zrekonstruowany pociąg pancerny nr 11 „Poznańczyk” na terenie Muzeum Broni Pancernej. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Historię pociągu pancernego, który wspierał powstańców wielkopolskich przypomniało w niedzielę z okazji 102. rocznicy wybuchu powstania Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Na terenie placówki podziwiać można zrekonstruowany skład.

Powstanie zaczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W niedzielę w stolicy Wielkopolski odbywają się główne uroczystości rocznicowe – ze względu na pandemię w symbolicznym wymiarze. Na terenie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu eksponowany jest zrekonstruowany pociąg pancerny nr 11 "Poznańczyk". Jego składnikiem jest m.in. oryginalny wagon szturmowy.

Pociąg pancerny nr 11 został sformowany w grudniu 1918 roku w Warszawie. Składał się z osłoniętych betonem i workami z piaskiem wagonów towarowych uzbrojonych w karabiny maszynowe. W trakcie powstania wielkopolskiego brał udział m.in. w zdobyciu Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna; w 1920 roku był wykorzystywany podczas wojny polsko-bolszewickiej.

"Przygotowaliśmy rodzaj inscenizacji, którą od 27 grudnia można obejrzeć w naszych mediach społecznościowych oraz w lokalnych mediach. Są powstańcy wielkopolscy i załoga pociągu pancernego, dymiący parowóz i – armata strzelająca na cześć powstańców i zwycięskiego powstania" - powiedział PAP szef Muzeum Broni Pancernej ppłk Tomasz Ogrodniczuk. Klip "Pociąg na 102" powstał przy współpracy z 12. Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej oraz Drużyną Tradycji 70. Pułku Piechoty z Pleszewa.

Ppłk Ogrodniczuk podkreślił, że stojący na terenie muzeum pociąg jest złożony wyłącznie z elementów z epoki. W jego skład wchodzą: parowóz TP3-36 z tendrem z 1913 roku, dwie platformy z 1913 roku oraz oryginalny wagon szturmowy z "Poznańczyka" z 1918 roku.

Skład został zrekonstruowany, bo, jak podkreślił szef muzeum, pociągi pancerne odegrały większą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości niż czołgi, tymczasem popadły w zapomnienie. Począwszy od 27 grudnia stojący w Muzeum Broni Pancernej pociąg będzie podświetlany całą noc.

Muzeum wznowiło, po kilkuletniej przerwie, działalność w nowej lokalizacji w 2019 roku, w okolicy poznańskiego lotniska Ławica, jako oddział Muzeum Wojska Polskiego. Na blisko 6 tys. m kw., w czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów: czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne. W ostatnim czasie placówka pozyskała kolejne 7 ha terenu w sąsiedztwie obecnej siedziby. Przygotowuje się do rozbudowy.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mhr/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.