17.08.2023

Muzeum Śląskie przygotuje cykl wydarzeń z okazji Roku Wojciecha Korfantego

Wojciech Korfanty. Fot. PAP-Reprodukcja Wojciech Korfanty. Fot. PAP-Reprodukcja

Z okazji 150. urodzin Wojciecha Korfantego Muzeum Śląskie w Katowicach przygotuje cykl wydarzeń, które ukażą jego znaczenie i wpływ na historię Górnego Śląska. Cykl rozpocznie się w sobotę rodzinnym piknikiem „Muzeum–Wy–Dźwięki”.

"Muzeum-Wy-Dźwięki to wyjątkowe wydarzenie na mapie naszego regionu. Potwierdza to patronat honorowy Pana Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów. Dlatego zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Czeka nas artystyczna i historyczna podróż, która wzbogaci nas kulturalnie i zainspiruje do głębszego zrozumienia dziedzictwa naszego regionu" – podkreśliła w informacji prasowej Maria Czarnecka, Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Muzeum Śląskie chce przypomnieć Wojciecha Korfantego, "który jest symbolem jedności i ducha Górnego Śląska, a jego postać i niezwykłe dokonania nadal pozostają bliskie sercom tego regionu".

Rodzinny piknik "Muzeum-Wy-Dźwięki" odbędzie się na terenie Muzeum Śląskiego 19 sierpnia o godz. 14. Piknik rozpoczyna cykl wydarzeń, przygotowanych przez pracowników muzeum z okazji urodzinowego jubileuszu. Organizowany jest wspólnie z fundacją Soundscape i Tauron Lab.

"To szczególna okazja, aby mieszkańcy województwa śląskiego oraz przybyli goście mogli odkryć bogactwo naszych zbiorów i zanurzyć się w fascynującym świecie historii oraz kultury i sztuki naszego regionu. Serdecznie zapraszamy do spędzenia tego wyjątkowego dnia z nami" – dodała Maria Czarnecka.

Piknik jest początkiem atrakcji przygotowanych przez muzeum. 15 września w Muzeum Śląskim odbędzie się wernisaż wystawy z okazji 200-lecia powstania Kopalni Katowice.

Kolejne wydarzenie organizowane przez Muzeum Śląskie we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się 18 września. Będzie nim konferencja popularnonaukowa poświęcona postaci Wojciecha Korfantego.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.