04.07.2024

Muzeum Sportu i Turystyki wspomina igrzyska z 1924 roku

Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange. 1924 r. Fot. NAC Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange. 1924 r. Fot. NAC

Wystawa stołecznego Muzeum Sportu i Turystyki "100 lat temu w Paryżu" to kolejna inicjatywa tej zasłużonej dla polskiego sportu placówki kultury upamiętniająca start biało-czerwonych sportowców w igrzyskach VIII olimpiady w Paryżu w 1924 roku.

Organizatorzy wystawy podkreślali, że historia paryskich igrzysk sprzed 100 lat jest również historią fotoreporterów, choć w tamtych czasach fotografia nie była w użyciu bardzo powszechna. Mając do dyspozycji aparaty fotograficzne pozyskiwali ujęcia sportowców w skoku, biegu czy też w miejscach, w których znajdowały się naturalne przeszkody.

Zwiedzający wystawę w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II mogli podziwiać fotografie polskich olimpijczyków, którzy stanęli w stolicy Francji do rywalizacji o medale igrzysk. Szczęście dopisało im w ostatnim dniu imprezy.

Największe zainteresowanie budziła fotografia przestawiająca polskich kolarzy torowych, którzy w Paryżu wywalczyli pierwszy dla Polski medal olimpijski w wyścigu torowym na 4 km w kolorze srebrnym. Byli to Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk i Józef Lange.

Nie zabrakło tez zdjęcia majora Tadeusza Komorowskiego, późniejszego dowódcy Armii Krajowej, który w Paryżu na koniu Amon we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zajął 26. lokatę, a z kolegami: ppłk Karolem Rómmelem (koń Krechowiak), porucznikiem Kazimierzem Szoslandem (Helusia) oraz rotmistrzem Kazimierzem Szostwo-Suskim (Lady) uplasował się na siódmym miejscu.

Największe zainteresowanie budziła jednak fotografia przestawiająca polskich kolarzy torowych, którzy w Paryżu wywalczyli pierwszy dla Polski medal olimpijski w wyścigu torowym na 4 km w kolorze srebrnym. Byli to Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk i Józef Lange. Dziś już niewielu sympatyków sportu wie, że Łazarski startował mimo kuli tkwiącej w kolanie, po przypadkowym postrzale rewolwerowym w 1919 roku. Franciszek Szymczyk spoczywa na cmentarzu w podwarszawskich Palmirach, gdzie grób znalazł także pierwszy polski złoty medalista olimpijski z Los Angeles Janusz Kusociński. Obaj zostali rozstrzelani przez niemieckich okupantów 20-21 czerwca 1940 roku.

Kibice piłki nożnej zobaczyli na wystawie zdjęcie wykonane 26 maja 1924 roku na nieistniejącym dziś stadionie Bergeyre, na którym reprezentacja Polski rozegrała pierwszy i jedyny mecz w igrzyskach przegrywając z Węgrami w obecności 3578 widzów 0:5. Jedną z bramek dla naszych bratanków zdobył Zoltan Opara, późniejszy trener Górnika Zabrze, a opaskę kapitana polskiej drużyny nosił piłkarz Cracovii Stanisław Citkowski.

Właśnie w Paryżu talent pokazał Urugwajczyk Jose Andraede nazywany "La Maravilla Negra" (czarny cud), który uzyskał światowe uznanie. W Europie zaprezentował umiejętności przyczyniając się do zdobycia przez Urugwaj złotego medalu.

Na wystawie zdjęć pozyskanych z agencji East News, która na 4 lipca 2024 roku dysponuje ponad 50 mln zdjęć i jej stan posiadania rośnie z dnia na dzień, pokazano największych triumfatorów paryskich igrzysk olimpijskich z fińskim biegaczem Paavo Nurmim, który zawiózł do domu pięć złotych krążków.

Do zwiedzających "uśmiechał się" amerykański bohater igrzysk pływak Johann Peter "Johnny" Weissmuller, który w Paryżu zdobył trzy złote medale na 100 i 400 m oraz w sztafecie 4x200 m w stylu dowolnym, a brązowy dorzucił w turnieju waterpolistów. Odtwórca filmowego Tarzana upamiętniony został w Hollywodzkiej Alei Gwiazd.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza sympatyków sportu 16 lipca na otwarcie gabloty "Smak olimpijskiego sukcesu".(PAP)

jej/ sab/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.