11.10.2022

Muzyka Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ignacy Jan Paderewski. Źródło: Wikimedia Commons Ignacy Jan Paderewski. Źródło: Wikimedia Commons

We wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się drugi z koncertów poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu. „To najlepsze z możliwych, bo muzyczne upamiętnienie tego męża stanu” - powiedział PAP Piotr Siewak z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, które dofinansowało inicjatywę w ramach Funduszu Patriotycznego.

Jak czytamy na stronie internetowej organizatora wydarzenia, fundacji Action Life, dwa koncerty pod hasłem "Ignacy Jan Paderewski i jemu współcześni" (pierwszy odbył się 4 października) zostały zorganizowane, aby przybliżyć słuchaczom "twórczość i osobę wielkiego polskiego pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka".

Utwory Paderewskiego tym razem zostaną wykonane w zestawieniu z twórczością innych kompozytorów jego czasów - Mieczysława Karłowicza i Władysława Żeleńskiego. Wszystkie kompozycje zawarte w repertuarze zostaną wykonane w interpretacji kwartetu smyczkowego i harfy.

Zespół Paderewski Strings tworzą: Zuzanna Federowicz (harfa), Marta Dettlaff (skrzypce), Wiktoria Dettlaff (skrzypce, altówka), Dominik Kossakowski (skrzypce) i Mateusz Błaszczak (wiolonczela). Za aranżację utworów znajdujących się w repertuarze na potrzeby kwintetu odpowiedzialni są Bartosz Kowalski-Banasewicz i Szymon Kałużny. Publiczność usłyszy Mazurka a-moll i Krakowiaka F-dur, należących do popularnego w dorobku Paderewskiego cyklu Tańce Polskie op. 9 - wybór.

Koncerty upamiętniające postać Ignacego Jana Paderewskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego dofinansował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej w ramach Funduszu Patriotycznego. Reprezentujący instytucję Piotr Siewak w rozmowie z PAP wyjaśnił, że fundusz został ustanowiony z myślą o inicjatywach wspierających m.in. szerzenie wiedzy o zasłużonych dla Polski postaciach. "To najlepsze z możliwych, bo muzyczne upamiętnienie Paderewskiego jako męża stanu" - powiedział.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był kompozytorem, pianistą, politykiem, działaczem niepodległościowym. Naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. W celu doskonalenia warsztatu dwukrotnie wyjeżdżał do Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie, gdzie poznał wielu czołowych kompozytorów i wirtuozów owego czasu, m.in. Richarda Straussa, Antoniego Rubinsteina i Pabla de Sarasatego. Kontakty te oraz wpływy Heleny Modrzejewskiej skłoniły go do rozpoczęcia kariery pianisty. Dzięki pierwszemu występowi w Krakowie w październiku 1884 roku zdobył fundusze na wyjazd do Wiednia, gdzie uczył się pod kierunkiem Teodora Leszetyckiego.

Paderewski był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.(PAP)

mwp/ ajw/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.