28.11.2021

Na latarni morskiej w Świnoujściu zawisł historyczny proporzec Marynarki Wojennej

Historyczny proporzec Marynarki Wojennej na latarni morskiej w Świnoujściu w 103. rocznicę utworzenia MW. Fot. PAP/M. Bielecki Historyczny proporzec Marynarki Wojennej na latarni morskiej w Świnoujściu w 103. rocznicę utworzenia MW. Fot. PAP/M. Bielecki

Historyczny proporzec Marynarki Wojennej zawisł w niedzielę na latarni morskiej w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Na najwyższą latarnię na polskim wybrzeżu wciągnięto go z okazji 103. rocznicy powstania formacji.

"Przypominamy o tym, jak ważna jest Marynarka Wojenna w Świnoujściu, na zachodnich rubieżach, bo raczej niewiele osób z głębi lądu kojarzy to miasto z portem wojennym. Czcimy rocznicę, wciągając na ten najpiękniejszy maszt historyczny proporzec" – powiedział PAP w niedzielę Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Wyjaśnił, że na latarni zawisł proporzec wykonany na wzór tego, którego formacja używała w okresie międzywojennym.

"Jego powierzchnia to ok. 150 m kw., nie chcieliśmy pobić żadnego rekordu (wielkości). Chodziło o to, aby na tym pięknym, 68-metrowym maszcie był zauważalny z wielu kilometrów" – powiedział Piwowarczyk. Dodał, że jeśli pozwolą na to warunki, proporzec będzie wisiał na latarni do zmroku.

Akcję zorganizowały Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, Świnoujska Organizacja Turystyczna, a także wolontariusze. Na latarni proporzec zawiesili alpiniści.

Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 r. rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego. Polska nie miała jeszcze wówczas dostępu do morza - czekała na jego uzyskanie jeszcze prawie półtora roku.

Pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 r. symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Bazą powstającej polskiej marynarki wojennej był Puck, w którym cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP "Pomorzanin". Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu, a marynarka wzbogaciła się o okręty wojenne, w tym niszczyciele i okręty podwodne. W czasie II wojny światowej część z nich brała udział w operacjach morskich u boku aliantów.

Po zakończeniu II wojny światowej polska Marynarka Wojenna została na powrót utworzona 7 lipca 1945 r. Do kraju powróciła część przedwojennej floty, budowano także nowe jednostki, z których część powstawała na bazie wyposażenia radzieckiego.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mk/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.