27.05.2018

Na Litwie rozpoczął się 25. Festiwal Poezji „Maj nad Wilią”

25. Festiwal Poezji „Maj nad Wilią” 25. Festiwal Poezji „Maj nad Wilią”

W Wilnie rozpoczął się w niedzielę 25. Festiwal Poezji „Maj nad Wilią” z udziałem polskich twórców z całego świata. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, która potrwa pięć dni, poświęcona jest 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.

„To będzie szczególny +Maj nad Wilią+. W 100-lecie odzyskania niepodległości podsumujemy ćwierćwiecze w niej naszej obecności” - powiedział PAP inicjator i organizator Festiwalu Romuald Mieczkowski, wileński poeta i dziennikarz.

Tegoroczna edycja festiwalu wyróżnia się liczbą i różnorodnością imprez. „Nasz festiwal poezji stał się festiwalem interdyscyplinarnym, gdzie się spotykają literatura, malarstwo, film, muzyka. Tym razem będzie wyjątkowo kolorowo i wielowymiarowo” - zaznaczył organizator.

Mieczkowski podkreślił, że w tegorocznym festiwalu uczestniczą wyjątkowi goście, m.in. Dorota Masłowska, Stanisław Łubieński, Grzegorz Kasdepke, Brygida Helbig-Mischewski z Niemiec, Renata Putzlacher-Buchtova z Czech, Andrej Chadanowicz z Białorusi, Stanisław Zawiśliński, Marian Turski, Mirosław Ikonowicz.

Festiwal zainaugurował niedzielny recital polskiej aktorki pochodzącej z Wilna Joanny Moro i koncert Stanisława Soyki. Odbyła się premiera filmu „Nieobecny” poświęconego nieżyjącemu już wileńskiemu poecie Sławomirowi Worotyńskiemu.

W poniedziałek w Instytucie Polskim w Wilnie odbędzie się konferencja „Niepodległość niejedno ma imię”. Jak zaznaczył Mieczkowski, „w tym roku wiele się mówi o niepodległości i sporo jest informacji na ten temat, my natomiast skupimy się na mniej znanych wątkach”.

W konferencji weźmie udział Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, który będzie mówił m.in. o Polakach uczestniczących w niepodległości litewskiej, ale też białoruskiej. Zaprezentuje sylwetki wybitnych postaci, takich jak Stanisław Narutowicz, Michał Pius Romer, Witold Abramowicz, Tadeusz Wróblewski, Hipolit Korwin Milewski czy Kazimierz Janczewski. Kozłowski będzie też mówił o trudnych wyborach przed 100 laty na dawnych Kresach, gdzie splatają się kultury wielu narodów, a rodziny są często mieszane.

„Temat niepodległości zostanie przedłużony wyprawą śladami niepodległości polskiej na Litwie, czyli śladami marszałka Józefa Piłsudskiego” - powiedział Mieczkowski.

Uczestnicy festiwalu złożą kwiaty w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskim Cmentarzu na Rossie, a także na grobie ojca litewskiej niepodległości Jonasa Basanavicziusa, również spoczywającego na Rossie. Goście odwiedzą Zułów – miejsce narodzin marszałka, a także inne miejscowości z nim związane: Bezdany, Podbrodzie, Powiewiórkę, Jaszuny.

W ramach Festiwalu „Maj nad Wilią” odbędzie się dyskusja pt. „Dziennikarz – zawód dla cyników?” z udziałem dziennikarzy polskich i litewskich. Odbędzie się prezentacja książki Mirosława Ikonowicza „Pohulanka” i książki Zenobiusza Ponarskiego „Przyjaciel Litwy i ptaków. Wokół Oskara Miłosza”.

Tradycyjnie spotkają się literaci polscy i litewscy, by rozmawiać o współpracy polsko-litewskiej i na tematy translatorskie. Przewidziane jest spotkanie z polskimi pisarzami Dorotą Masłowską i Stanisławem Łubieńskim, a także spotkania z polskim autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke.

Festiwalowi Poezji będzie towarzyszył Festiwal Filmów Emigracyjnych EMIGRA 2018 – pokaz filmów o Polakach mieszkających za granicą. Odbędzie się tradycyjny turniej Jednego Wiersza Młodych o Nagrody Czeladnika Poezji, a także biesiada poetów, malarzy i ich przyjaciół.

„Tegoroczny festiwal jest też podsumowaniem naszej 25-letniej działalności” - powiedział Romuald Mieczkowski.

Organizator imprezy zaznaczył, że w ciągu ćwierćwiecza festiwal odwiedziło ponad 600 twórców. Ukazało się kilka tłumaczeń utworów literackich z polskiego na litewski i z litewskiego na polski, poezja uczestników festiwalu znalazła się w antologiach poetyckich. Festiwal zainspirował do powstania kilku filmów o Wilnie i jego mieszkańcach, zostało przygotowanych dziesiątki reportaży.

„Wilno i jego spuścizna przyciągają” - podkreślił Mieczkowski, wskazując, że w tym roku „nikt z zapraszanych gości nie odmówił udziału w festiwalu”.

"Ta majowa impreza jest również doskonałą okazją do mówienia o dniu dzisiejszym naszego miasta, o Polakach tu mieszkających, stwarza możliwość, by ta informacja, z pierwszych ust, trafiała do Polski, do innych państw Europy, a także – za ocean” - dodał.

Organizatorami festiwalu są kwartalnik Znad Wilii i Mazowiecki Instytut Kultury.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mc/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.