02.06.2018

Na Węgrzech prezentacja filmów i muzyki niepodległej Polski

Eugeniusz Bodo jako inżynier Stefan Żarnowski (z lewej), Jadwiga Smosarska jako Lucyna Bortnowska vel Julian Kwiatkowski (w środku) i Elżbieta Antoszówna w jednej ze scen filmu "Czy Lucyna to dziewczyna". Fot. NAC Eugeniusz Bodo jako inżynier Stefan Żarnowski (z lewej), Jadwiga Smosarska jako Lucyna Bortnowska vel Julian Kwiatkowski (w środku) i Elżbieta Antoszówna w jednej ze scen filmu "Czy Lucyna to dziewczyna". Fot. NAC

Na terenie zabytkowego lotniska Budaoers pod Budapesztem rozpoczęła się w sobotę prezentacja dwudniowego programu "Niepodległa Polska w filmie i muzyce". Goście będą mogli zobaczyć m.in. najbardziej znane polskie filmy z okresu międzywojennego.

Sobotni program rozpoczął film „Czy Lucyna to dziewczyna” z 1934 roku z Jadwigą Smosarską i Eugeniuszem Bodo w rolach głównych. Jako następne zostaną pokazany filmy „Ada, to nie wypada” z 1936 roku oraz „Zapomniana melodia” z 1938 roku; wszystkie z węgierskimi napisami.

„Polska i Węgry mają wiele wspólnego, również, a może przede wszystkim, na polu historycznym i kulturalnym, w związku z tym chcieliśmy tu zaprezentować pełną życia polską kulturę rodzącą się w okresie międzywojennym” – powiedziała PAP Mira Starobrzańska z Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych z Kalisza, która jest współorganizatorem przedsięwzięcia, obok Fundacji na rzecz Lotniska w Budaoers.

Pokazy odbywają się w hangarze lotniska w Budaoers, na ekranie postawionym obok małych samolotów, które współcześnie z niego latają.

Jak podkreśliła Starobrzańska, lotnisko w Budaoers również powstało w okresie międzywojennym - w 1937 roku - i jest objęte ochroną konserwatora zabytków jako perła architektury modernistycznej, a w dodatku ma związki z Polską.

„Okazuje się, że to lotnisko było pierwszym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech i już w pierwszych latach latały tu samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT” - zaznaczyła. Ten fakt uwiecznia zdjęcie z 1938 roku, które jest pokazywane na wystawie "Lotnisko Budaoers - krok ku nowoczesności", prezentującej związane z lotniskiem fotografie z węgierskiego archiwum fotograficznego Fortepan.

Jak podkreśliła Starobrzańska, piosenki z trzech polskich filmów, które zostana zaprezentowane podczas przeglądu, padające tam cytaty do dziś są śpiewane i powtarzane. „Można powiedzieć, że to w jakiś sposób wizytówka polskiej kultury” – oceniła.

Oprócz tego w niedzielę pokazana zostanie węgierska komedia romantyczna z 1939 roku, znana jako „Wszyscy do walca”. Był to ostatni film fabularny nakręcony w Warszawie przed wybuchem II wojny światowej, w sierpniu 1939 roku. Można na nim zobaczyć jedne z ostatnich ujęć stolicy Polski przed jej prawie całkowitym zniszczeniem.

Program sobotni zakończy zaś koncert zespołu jazzowego 100nka, który m.in. wykona utwory z lat 30. XX wieku.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Niepodległa, a także w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. Zostało objęte patronatem ambasadora RP w Budapeszcie Jerzego Snopka oraz rzeczniczki narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewy Ronay.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.