13.09.2018

„Niepodległa. Miejsce spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich

Otwarcie przestrzeni kulturalnej "Niepodległa. Miejsce spotkań" w budynku dawnej Herbaciarni na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk Otwarcie przestrzeni kulturalnej "Niepodległa. Miejsce spotkań" w budynku dawnej Herbaciarni na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Fot. PAP/J. Turczyk

„Niepodległa. Miejsce spotkań” to miejsce, gdzie będzie można napić się kawy i porozmawiać, a także przestrzeń, w której zaprezentujemy dokonania z okazji obchodów 100. rocznicy niepodległości z całej Polski - powiedział w czwartek dyrektor biura programu „Niepodległa” Jan Kowalski.

Działalność "Niepodległej. Miejsca spotkań" w dawnej Herbaciarni w Muzeum Łazienki Królewskie zainaugurowali w czwartek dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski oraz koordynator Programu "Niepodległa" w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paulina Florjanowicz.

"Jest to miejsce - poza samą kawiarnią, gdzie można napić się kawy, spotkać i porozmawiać - przestrzeń, w której zaprezentujemy dokonania z okazji obchodów niepodległości z całej Polski" - powiedział dziennikarzom Kowalski. Jak zapowiedział, w "Niepodległej" odbywać się będą wernisaże, spotkania i warsztaty; działalność miejsca zainaugurował koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Pytany o to, dlaczego przestrzeń otwarta została właśnie w warszawskich Łazienkach Królewskich, Kowalski podkreślił, że jest ono "związane z obchodami setnej rocznicy niepodległości, w którym odbywało się wiele wydarzeń, a także instytucją kultury".

Jak zaznaczył, oferta nowego miejsca na kulturalnej mapie Warszawy skierowana jest do wszystkich, "tak jak Program +Niepodległa+ jest dla wszystkich". "Ale będziemy kierowali ofertę specjalną dla dzieci, rodzin, seniorów, będą też warsztaty dla animatorów kultury; będzie bardzo różnorodny program, który będziemy komunikować na stronie internetowej i w mediach społecznościowych" - zapowiedział Kowalski.

Inauguracja "Niepodległej. Miejsca spotkań" potrwa do niedzielnego wieczoru. W ramach wydarzenia przewidziano piątkowy koncert "Wieczór z Foggiem", podczas którego utwory słynnego warszawskiego pieśniarza zagra jego prawnuk Michał Fogg. Z kolei w sobotnie popołudnie mieszkańcy stolicy wezmą udział w spacerze architektonicznym z "Niepodległą", a w niedzielę zorganizowany zostanie piknik rodzinny. Dwudniową inaugurację zakończy iluminacja neonu.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.