08.06.2022

Nowojorski Instytut Piłsudskiego udostępni światu kolekcje fotografii swojego patrona

Józef Piłsudski, zdj. z lat 1920–1928. Źródło: NAC Józef Piłsudski, zdj. z lat 1920–1928. Źródło: NAC

Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku pracuje nad digitalizacją swoich zbiorów fotografii marszałka Józefa Piłsudskiego. W cyfrowej kolekcji znajdzie się kilkaset najbardziej wartościowych zdjęć. Będą dostępne bezpłatnie.

„Posiadamy rozległe archiwum liczące ponad 1 mln dokumentów, ponad 20 tys. książek i wiele artefaktów historycznych. Każdego roku wybieramy jakieś ciekawe materiały do digitalizacji i publicznego zaprezentowania na naszej stronie internetowej www.pilsudski.org. W tym roku pracujemy nad kolekcją Józefa Piłsudskiego” – powiedziała PAP prezes instytutu dr Iwona Korga.

Jak dodała, polonijna instytucja posiada ok. 2 tys. zdjęć marszałka. Ponieważ jednak nie wszystkie są zachowane w dobrym stanie, instytut zamierza wyselekcjonować dla publicznej prezentacji kilkaset najlepszych.

„Naszym celem jest uwiecznienie fotografii dokumentujących życie marszałka – bojownika o niepodległość, wybitnego męża stanu, +ojca+ wolnej Polski. Nasze fotografie przedstawiają Piłsudskiego jako charyzmatycznego przywódcę, wytrawnego polityka, a jednocześnie jego życie prywatne, jako osobę niezwykle ciepłą, serdeczną i rodzinną” – dodała szefowa instytutu.

Wyjaśniła, że rozpoczęto już selekcję zdjęć. W następnym etapie będą skanowane, opisywane i umieszczane w ciągu kilku miesięcy na stronie internetowej.

Do najcenniejszych zaliczyła portrety marszałka, fotografie z okresu walczących Legionów, m.in. z okopów, spotkań z żołnierzami, wspólne wigilie, czy święta wielkanocne. Są też zdjęcia z okresu II Rzeczypospolitej przedstawiające Piłsudskiego jako polityka i wojskowego na różnych spotkaniach, delegacjach, czy defiladach, a także ilustrujące jego odejście, uroczystości żałobne.

„Mamy nadzieję, że ten proces się powiedzie. Efektem będzie zapewnienie fotografiom wieczności i powszechnej dostępności bezpłatnie dla wszystkich. Staramy się im dać drugie życie przez Internet. Ci, którzy są zainteresowani osobą marszałka, powinni być zadowoleni, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 150. rocznicę jego urodzin” – przypomniała Korga.

Podkreśliła, że fotografie pochodzą z wielu źródeł, przede wszystkim polonijnych. Darczyńcami byli ludzie, którzy po II wojnie światowej zostali w Ameryce na imigracji, a także agendy rządu II Rzeczypospolitej, w tym konsulat i Polskie Centrum Informacyjne w Nowym Jorku.

Prezes instytutu wyszczególniła, że w jego zbiorach znajduje się też wiele listów Józefa Piłsudskiego, materiały dotyczące rodziny np. brata i II Rzeczypospolitej, gdzie marszałek był na piedestale.

„Jest wiele dokumentów związanych z Bitwą Warszawską, kształtowaniem granic. Są one już dostępne na naszej stronie do wykorzystania” – zaznaczyła Korga.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.