26.09.2019

Obchody 100-lecia serii wydawniczej Biblioteka Narodowa

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Lwowie. Fot. NAC Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Lwowie. Fot. NAC

Premiery wydawnicze, gala, debata oraz wystawa znalazły się w programie obchodów 100-lecia serii wydawniczej Biblioteka Narodowa, które przygotował właściciel serii – Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Biblioteka Narodowa jest najstarszą serią wydawniczą w Polsce. Powstała w 1919 r. z inicjatywy profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i przez pierwsze lata ukazywała się pod szyldem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. Od 1933 r. jej właścicielem jest nieprzerwanie Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Do końca 2019 r. w serii ukaże się łącznie 608 tomów.

CZYTAJ TAKŻE

Dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, podkreślił w czwartek podczas konferencji prasowej, że Wydawnictwo Ossolineum - wydawca serii Biblioteka Narodowa - kilka lat temu było bliskie likwidacji. „Udało się uratować wtedy wydawnictwo, a zlikwidowano jedynie spółkę. Przekształciliśmy wydawnictwo w Dział Wydawniczy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” - mówił dyrektor.

Dodał, że powstałe w 1827 r. Wydawnictwo Ossolineum, w czasie kiedy nie było państwa polskiego, wzięło na siebie obowiązek „budzenia narodowej świadomości oraz zaszczepiania wiary, że siłą narodu jest jego kultura i jego historia”.

Juzwenko podkreślił, że już w momencie powstania (1919) seria Biblioteka Narodowa, prezentowała polską literaturę z najwyższej półki, polskie dokumenty mówiące o tym czym była w przeszłości i czym winna się stać odradzająca się Polska, oraz literaturę powszechną.

Biblioteka Narodowa jest najstarszą serią wydawniczą w Polsce. Powstała w 1919 r. z inicjatywy profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i przez pierwsze lata ukazywała się pod szyldem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. Od 1933 r. jej właścicielem jest nieprzerwanie Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Do końca 2019 r. w serii ukaże się łącznie 608 tomów.

Redaktor serii Biblioteka Narodowa prof. Stanisław Bereś podkreślił, że wydawanie Biblioteki Narodowej to nie tylko wydawania nowych tytułów, ale również reedycje. „Te reedycje nie są prostą powtórką, ponieważ zyskują nowe opracowania, wstępy są uaktualnianie, zmienia się nasza wiedza o dziele i autorze. (…) Reedycje pokazują jak czytamy na przestrzeni tych 100 lat te same dzieła” - powiedział Bereś. Dodał, że w ramach Biblioteki Narodowej dzieła Mickiewicza były wznawiane kilkanaście razy, podobnie jak Słowackiego. „Opracowaniem tytułów w tej serii zajmują się najwybitniejsi uczeni”- dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Przypomniał, że podczas II wojny światowej tomy Biblioteki Narodowej ukazywały się w różnych częściach świata. „Ukazały się w czasie wojny 34 pozycje – ukazywały się m.in. w Nowym Jorku i Edynburgu” - powiedział prof. Bereś.

Dariusz Sośnicki, redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum, poinformował, że w ramach obchodów 100-lecia serii Biblioteka Narodowa ukaże się 10 wznowień dzieł serii w wersji elektronicznej. „To 10 wzorcowych tomów Biblioteki Narodowej wybranych przez dydaktyków i literaturoznawców spośród 608 tomów, które do tej pory się ukazały. To będą dzieła, które są cenne zarówno ze względu na tekst główny jaki i opracowanie” - wyjaśnił.

Dodał, że 22 października odbędzie się we Wrocławiu uroczysta gala z okazji 100-lecia Biblioteki Narodowej. Dzień później zaś odbędzie się dyskusja na temat serii Biblioteka Narodowa z udziałem literaturoznawców oraz pisarzy.

W Ossolineum oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie będzie też prezentowana wystawa poświęcona historii serii Biblioteka Narodowa.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.