24.08.2018

Obchody 99. rocznicy włączenia Suwalszczyzny do Polski

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. 2017 r. Fot. PAP/A. Reszko Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. 2017 r. Fot. PAP/A. Reszko

Mieszkańcy, harcerze i władze Suwałk (Podlaskie) uczcili w piątek 99. rocznicę odzyskania niepodległości na Suwalszczyźnie, która najpóźniej znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. Po I wojnie światowej Polacy walczyli z Litwinami o ziemie na pograniczu polsko-litewskim.

Samorząd miasta zorganizował obchody na placu przy pomniku Józefa Piłsudskiego w centrum miasta.

"Oddajemy hołd i pamięć tym, którzy walczyli o Polskę. Było wówczas wielu patriotów, którym zależało, by Suwałki były w granicach Rzeczpospolitej Polski" - powiedział podczas obchodów prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Obchody w Suwałkach potrwają do niedzieli. W tym czasie mieszkańcy miasta mogą oglądać wystawę pt. "100-lecie odzyskania niepodległości" w Mobilnym Muzeum Multimedialnym. W piątek wieczorem w Parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się zabawa taneczna pt. "Potańcówka z Marszałkiem". Późnym wieczorem przed urzędem miasta będzie można zobaczyć widowisko historyczne pt. "Suwalszczyzna 1918-1919. Sto lat niepodległej".

W sobotę i niedzielę samorząd zaplanował koncerty oraz gry i zabawy. W niedzielę odbędą się też obchody 100-lecia suwalskiego harcerstwa.

Tereny północno-wschodniej Polski odzyskały niepodległość niemal rok później niż reszta kraju. W Suwałkach stało się to 24 sierpnia 1919 roku. Tego dnia do Suwałk wjechał 41. Suwalski Pułk Piechoty hucznie witany przez mieszkańców, władze miasta i duchowieństwo. Po I wojnie światowej Suwałki miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczpospolitej.

Jeszcze kilka dni trwały walki między Polakami i Litwinami o Sejneńszczyznę, położoną bardziej na Wschód. Tam walki o tereny pogranicza były najkrwawsze. 23 sierpnia rozpoczęło się Powstanie Sejneńskie ostatecznie wygrane przez Polaków zdobyciem Sejn 28 sierpnia. Historia walk polsko-litewskich do dziś budzi emocje wśród lokalnej społeczności.

We wrześniu, trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości, do Suwałk przyjechał Marszałek Józef Piłsudski, który w budynku obecnego muzeum wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: "Dzisiaj ziemia wasza jest wolną".(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ mark/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.