18.05.2018 aktualizacja 19.05.2018

Obchody rocznicy urodzin Jana Pawła II i konsekracji toruńskiego sanktuarium

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w procesji niepodległości w ramach obchodów rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i drugiej rocznicy konsekracji Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Fot. PAP/T. Żmijewski Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w procesji niepodległości w ramach obchodów rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i drugiej rocznicy konsekracji Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Fot. PAP/T. Żmijewski

Procesja niepodległościowa, poświęcenie tablic upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski oraz msza złożyły się na toruńskie obchody 98. rocznicy urodzin Karola Wojtyły i 2. rocznicę konsekracji sanktuarium - wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II.

Współkoncelebransami mszy w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II byli m.in. metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski i bp pomocniczy Józef Szamocki.

Wcześniej na terenie sanktuarium odbyła się procesja niepodległościowa; uczestniczyło w niej ok. 100 osób, które wcieliły się w rolę ważnych i zasłużonych postaci w historii Polski - powozami zajechali przed świątynię Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. W orszaku kroczyli m.in. Maria Skłodowska-Curie, Stanisław Staszic, Ignacy Mościcki, Wojciech Korfanty i kardynał August Hlond. Na końcu podążali rodzice przyszłego papieża-Polaka Karol i Emilia prowadzący wózek z małym Lolkiem.

Procesja nawiązywała do obchodzonej w tym roku w całym kraju setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Abp Głódź poświęcił przy tej okazji umieszczone na murze sanktuarium tablice historyczne upamiętniające ważne momenty w historii Polski: bitwę pod Cecorą - 1620 r., bitwę pod Chocimiem - 1673 r., odsiecz wiedeńską - 1683 r., powstanie listopadowe 1830 r., powstanie styczniowe 1863 i cud nad Wisłą 1920. Na kamiennych płaskorzeźbach umieszczono także napis "Antemurale christianitatis" (przedmurze chrześcijaństwa).

"Ta świątynia jest darem wiernych polskich serc. Wzniesiono ją ze szczodrych ofiar was - mieszkańców polskiej ziemi, a także rodaków rozsianych po lądach i kontynentach podtrzymujących serdeczne więzi z ojczyzną, można powiedzieć ojcowizną" - powiedział w homilii abp Głódź.

Dodał, że szczególną modlitwą zgromadzeni w sanktuarium obejmują ojców redemptorystów - autorów wielkich dzieł. O ojcu Tadeuszu Rydzyku, założycielu Radia Maryja i TV Trwam mówił, jako o "osobowości twórczej, kreatywnej, ofensywnej, zaradnej i błyskotliwej". "To wytrwały, nieugięty, nieulękły i niestrudzony kapłan" - mówił abp Głódź.

O. Rydzyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania świątyni - w tym jej obecnemu na piątkowych uroczystościach architektowi Andrzejowi Ryczkowi.

W czasie mszy siostry sercanki, które współpracowały z biskupem i kardynałem Karolem Wojtyłą w Krakowie, a potem już Janem Pawłem II w Watykanie, przekazały na rzecz sanktuarium relikwie założycieli ich zgromadzenia św. abp. Józefa Pelczara i bł. matki Klary Szczęsnej. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ js/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.