01.04.2022

Ogłoszono wyniki naboru do Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na rok 2022

Wyniki naboru do Programu Wieloletniego „Niepodległa” na rok 2022 Wyniki naboru do Programu Wieloletniego „Niepodległa” na rok 2022

Rozstrzygnięto nabór wniosków dla instytucji kultury podległych i współprowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Wieloletnim Programie Rządowym „Niepodległa” na rok 2022. Na realizację 15 zwycięskich projektów rozdysponowano środki w wysokości 2 mln 500 tys. zł.

"W wyznaczonym terminie do Koordynatora Programu wpłynęły 43 wnioski, które przeszły pozytywnie etap oceny formalnej. Wnioskodawcy wystąpili o dofinansowanie z budżetu Programu w łącznej kwocie 9 mln 436 tys. 685 zł" - napisano na stronie Biura Programu "Niepodległa".

Wyjaśniono, że "w wyniku oceny merytorycznej dokonanej przez zespół oceniający (7 ekspertów) utworzono listę rankingową projektów oraz propozycję podziału środków dostępnych w Programie".

Budżet Programu w 2022 r. został zaplanowany na poziomie 2 mln 500 tys. zł, a wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu w maksymalnej kwocie 300 tys. zł.

Ostateczną decyzją pełnomocnika rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ministra Jarosława Sellina, dofinansowanie przyznano 15 instytucjom z najwyższą punktacją na liście rankingowej. "Na realizację 15 zwycięskich projektów rozdysponowano środki w wysokości 2 mln 500 tys. zł., a wszystkie dotacje zostały proporcjonalnie obniżone (w zależności od zajmowanego miejsca na liście rankingowej przyznano dofinansowanie od 80 proc. do ok. 68 proc. kwoty wnioskowanej)" - czytamy w komunikacie.

Najwyższe dotacje w wysokości 300 tys. zł otrzymały: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Śląski w Opolu, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Najniższe dofinansowanie w wysokości 56 tys. zł otrzymało Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Zaznaczono, że instytucje, którym nie udało się uzyskać decyzji pozytywnej, zostają automatycznie umieszczone na liście rezerwowej. "W przypadku pojawienia się dodatkowych środków lub oszczędności w budżecie Programu informacja o możliwości dofinansowania projektu będzie przekazana kolejnym na liście wnioskodawcom. Dotacje z tych środków będą przyznawane w wysokości proporcjonalnej do poziomu dofinansowania beneficjentów w naborze właściwym" - wyjaśniono na stronie Biura Programu "Niepodległa".(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.