29.05.2018

Ok. 600 osób zaśpiewa w Płocku „Sto lat na sto lat” z okazji jubileuszu niepodległości Polski

Koncert "100 lat na 100 lat" w Płocku Koncert "100 lat na 100 lat" w Płocku

„Sto lat na sto lat” to tytuł piosenki napisanej specjalnie na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej premierowe wykonanie, w którym weźmie udział ok. 600 osób ze szkolnych i przedszkolnych chórów, odbędzie się w Płocku 4 czerwca.

Autorem słów piosenki „Sto lat na sto lat” jest Jarosław Wanecki, płocki lekarz pediatra, należący do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Muzykę do utworu skomponowała Lidia Trojanowska, dyrygent i animator kultury, urodzona w Płocku, a mieszkająca w Białymstoku.

„Zamysł był taki by był to utwór radosny, jak +Sto lat+, które śpiewamy z okazji urodzin. Piosenka jest zaproszeniem do wspólnego świętowania, zaproszeniem kierowanym do wszystkich, którzy chcą radować się z tego, że mamy Niepodległą. To nawiązanie do tradycji, bo kiedy obchodzimy ważne wydarzenia i święta, także te rodzinne, to chcemy być przecież razem” – powiedział PAP Jarosław Wanecki.

Premierowe wykonanie piosenki odbędzie się podczas koncertu - na płockim Starym Rynku 4 czerwca - poświęconego jubileuszowi 100-lecia niepodległości Polski i zarazem nawiązującego do tytułu utworu „Sto lat na sto lat”.

„W koncercie wystąpi 15 chórów szkolnych i jeden przedszkolny, w sumie będzie to mniej więcej 600 osób, a premierowe wykonanie piosenki +Sto lat na sto lat+ poprzedzi prezentacja innych współczesnych muzycznych utworów o Polsce” – zapowiedziała Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Jak dodała, premiera piosenki „Sto lat na sto lat” będzie okazją do tego by utwór ten już na stałe zagościł wśród mieszkańców Płocka i mógł być przez nich wspólnie śpiewany, także podczas tegorocznych głównych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada.

Przed występem chórów na płockim Starym Rynku, 4 czerwca, odbędzie się także „Koncert Jankiela”, czyli występ cymbalisty Szymona Tadli, w trakcie którego znani płocczanie będą czytać fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wydarzenie to jest częścią przedsięwzięcia „Po 100-kroć Polska”, przygotowanego na jubileusz 100-lecia niepodległości Polski przez płocki oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a dofinansowanego przez tamtejszy Urząd Miasta. (PAP)

mb/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.