22.08.2020

Opolskie obchody 100. rocznicy II Powstania Śląskiego

100-lecie II Powstania Śląskiego na Opolszczyźnie: mjr Seweryn Jędrysik. Źródło: IPN 100-lecie II Powstania Śląskiego na Opolszczyźnie: mjr Seweryn Jędrysik. Źródło: IPN

Złożeniem kwiatów na zbiorowej mogile powstańców śląskich w Kamieniu Śląskim rozpoczęły się sobotnie obchody 100. rocznicy II Powstania Śląskiego w woj. opolskim.

Sobotnie uroczystości rocznicowe wybuchu II powstania śląskiego odbywają się w Kamieniu Śląskim, by uczcić osobę dominikanina, mjr. Seweryna Jędrysika, który urodził się w tej miejscowości i aktywnie uczestniczył w walkach o Kamień Śląski w czasie powstań po polskiej stronie. Z tej okazji, w ramach sobotnich uroczystości, przy szkole podstawowej odsłonięto tablicę upamiętniającą postać Seweryna Jędrysika.

Jak przypomniał naczelnik opolskiego IPN dr Tomasz Greniuch, Seweryn Jędrysik wstąpił do 1. Brygady Legionów Polskich. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych w Warszawie został skierowany w swoje rodzinne strony, gdzie wykazał się znajomością sztuki wojennej podczas dwóch powstań śląskich, biorąc m.in. udział w bitwie o Górę św. Anny. W 1922 roku przyjął śluby zakonne u dominikanów, zachowując kontakt z Wojskiem Polskim.

We wrześniu 1939 roku był szefem służby duszpasterskiej Dowództwa Podoodcinka "Północ" wchodzącego w skład odcinka Warszawa-Wschód. Po kapitulacji, jako major WP został internowany, a następnie - wbrew Konwencji Haskiej - przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Buchenwald. Ostatecznie trafił do KL Dachau, gdzie został zamordowany.

Sobotnie uroczystości w Kamieniu Śląskim będą trwały do późnego wieczora. Ich uczestnicy mogą m.in. wysłuchać utworów patriotycznych i zapoznać się materiałami edukacyjnymi w punktach informacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Śląskiego i Muzeum Śląska Opolskiego.

Drugie powstanie śląskie wybuchło z 19 na 20 sierpnia 1920 roku. Jego celem było przede wszystkim usunięcie z terenu plebiscytowego niemieckiej służby bezpieczeństwa i zastąpienie jej mieszaną, polsko-niemiecką policją plebiscytową. Cel ten został osiągnięty i 25 sierpnia powstanie zakończono. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ robs/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.