09.11.2017

Opolskie projekty w ramach programu "Niepodległa" na 100-lecie niepodległości

Program rządowy "Niepodległa" Program rządowy "Niepodległa"

Patriotyczny mural na gmachu urzędu wojewódzkiego, cykl audycji w regionalnym radiu i wystawa nt. nadzyczajnych kobiet Śląska Opolskiego - to projekty z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, jakie przedstawił w czwartek wojewoda Adrian Czubak.

"Z satysfakcją informuję, że nasz region, jako jeden z trzech w kraju, zdobył uznanie dla trzech projektów zgłoszonych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego +Niepodległa+" - poinformował wojewoda. Opolskie projekty otrzymały w sumie wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych.

W piątek zostanie odsłonięty patriotyczny mural na frontowej ścianie gmachu urzędu wojewódzkiego. Przedstawia on taśmę filmową, na klatkach której artysta przedstawił historyczne postaci zasłużone dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. "To piękna i przemyślana koncepcja, dzięki której przez lata przechodzący centrum Opola będą mogli sobie przypomnieć o ludziach, dzięki którym możemy się cieszyć życiem w wolnym kraju" - podkreślał wojewoda.

Drugim projektem wyróżnionym przez ministerstwo jest cykl audycji radiowych "Tak było naprawdę" poświęconych rozmowom z ludźmi, którzy osobiście lub dzięki wspomnieniom swoich bliskich, uczestniczyli w historycznych momentach związanych z walką o niepodległość. Cykl rozpoczyna się dzisiaj audycją z udziałem Tadeusza Horoszkiewicza, który opowiada młodzieży Zespołu Szkół Rolniczych w Głubczycach o udziale swojego ojca - Romana, w działaniach I Kadrowej i walkach podczas Powstań Śląskich.

Trzeci projekt to wystawa pt. "Niesamowite kobiety Śląska Opolskiego", na której prezentowane będą sylwetki 32 kobiet związanych z regionem. "Wśród nich znajdą się księżniczki piastowskie, akuszerka, podpalaczka, działaczki Rodła i astronomka z Kopic, stawiana czasem obok Kopernika" - informuje Magdalena Neuman z fundacji Polskie Dziedzictwo Śląska. Jak informowano podczas konferencji, wystawa może być prezentowana także poza terenem województwa opolskiego.

"Zdaję sobie sprawę, że okrągła rocznica przypada w 2018 roku, jednak chcemy się do tego pięknego jubileuszu godne przygotować. Stąd nasze inicjatywy w kierunku przypomnienia sobie i społeczeństwu o wydarzeniach, które miały miejsce 99 lat temu" - wyjaśniał wojewoda. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.