05.07.2021

Otwarcie wystawy „Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej” - we wtorek

Zygmunt Puławski. Fot. NAC Zygmunt Puławski. Fot. NAC

We wtorek w warszawskich Łazienkach zostanie otwarta wystawa plenerowa „Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej”. W wernisażu weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk - poinformował w poniedziałek UdSKiOR.

Wystawa została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą urodzin i 90. rocznicą śmierci inż. pil. Zygmunta Puławskiego (1901-31) - najsłynniejszego konstruktora lotniczego II Rzeczypospolitej.

Jak czytamy na profilu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na Facebooku, podczas uroczystości w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia.

Ekspozycja prezentowana będzie na ogrodzeniu Łazienek Królewskich przy Belwederze.

Zygmunt Puławski urodził 24 października 1901 r. w Lublinie. W latach szkolnych zaangażował się w harcerstwo. Maturę w Szkole Handlowej Męskiej A. i J. Vetterów w Lublinie zdał w maju 1920 r.

Jesienią 1920 r. rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, od pierwszego roku działając w Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów. W trakcie nauki utrzymywał się, dając korepetycje, znajdował też czas na uprawianie wioślarstwa, kajakarstwa, wspinaczki górskiej i narciarstwa w Akademickim Związku Sportowym. Był także członkiem Aeroklubu Warszawskiego.

Mając 23 lata Puławski zdobył nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Departament Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych na projekt dwupłatowego samolotu myśliwskiego.

W 1926 r. został powołany do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Po odbytym wstępnym szkoleniu wojskowym i teoretycznym kursie lotniczym dalsze przeszkolenie w lotach odbył w Szkole Pilotów w Bydgoszczy.

Wystawa została przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w związku z przypadającą w tym roku 120. rocznicą urodzin i 90. rocznicą śmierci inż. pil. Zygmunta Puławskiego (1901-31) - najsłynniejszego konstruktora lotniczego II Rzeczypospolitej.

Pracę zawodową rozpoczął w 1927 r. w Warszawie, zostając kierownikiem grupy konstruktorów Centralnych Warsztatów Lotniczych. Tam opracował swój pierwszy samolot myśliwski PZL P-1. Jego konstrukcją był słynną „jedenastka” PZL, stanowiąca podstawowy samolot polskiego lotnictwa myśliwskiego w wojnie obronnej 1939 r.

W lutym 1931 r. dokonał pierwszego oblotu swojej nowej konstrukcji PZL-12. 21 marca 1931 r. uległ wypadkowi w czasie oblotu amfibii, czyli najnowszego prototypu samolotu turystycznego, nad Warszawą. Puławski zmarł w wieku 29 lat w wyniku odniesionych obrażeń w jednym ze stołecznych szpitali.(PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.