20.04.2024

Otwarcie wystawy stałej "Dar Paderewskiego" w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim - w czwartek

Wystawa stała "Dar Paderewskiego" W Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim Wystawa stała "Dar Paderewskiego" W Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

W Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW) 25 kwietnia odbędzie się wernisaż nowej wystawy stałej pt. "Dar Paderewskiego" - poinformował PAP dział komunikacji i marketingu MNW.

"Wystawa to prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku. O jego życiu opowiadają przedmioty. Najważniejsze odznaczenia państwowe i medale ukazują go jako wybitnego polityka, zaangażowanego w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrumenty muzyczne, w tym fortepian Steinway & Sons, pamiątkowe batuty i puchary z dedykacjami od orkiestr symfonicznych przypominają o muzycznym geniuszu Paderewskiego, a cenna kolekcja porcelany z Chin i Japonii, wysłużone kufry podróżne oraz komplet dekoracyjnych łyżeczek pamiątkowych – o jego zainteresowaniach i podróżach w różne zakątki świata" - napisano w zapowiedzi ekspozycji.

Wyjaśniono, że "wgląd w życie domowe i rodzinne Heleny i Ignacego Paderewskich dają codzienne sprzęty: wyrafinowane serwisy do herbaty i kryształowe misy, srebrna waza od Tiffany'ego, maszyna do pisania, portfel i zdobiony filigranem wizytownik". "Częścią opowieści o życiu wybitnego polityka i muzyka są nawet karneolowe, miniaturowe figurki kury i koguta: jego żona z pasją hodowała te zwierzęta" - dodano.

Jak podkreślono, że "na wystawie nie brakuje też prezentów, które Paderewski otrzymał od przyjaciół i od różnych organizacji w dowód uznania dla wielkiego talentu i wdzięczności za działalność niepodległościową".

Wyjaśniono, że zgromadzone na ekspozycji obiekty są zapisem testamentowym, który w 1930 r. Paderewski podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie.

MNW: Wgląd w życie domowe i rodzinne Heleny i Ignacego Paderewskich dają codzienne sprzęty: wyrafinowane serwisy do herbaty i kryształowe misy, srebrna waza od Tiffany'ego, maszyna do pisania, portfel i zdobiony filigranem wizytownik.

"Ten dar, którego wybór będzie można oglądać w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, prócz wartości materialnej i zabytkowej, był także aktem patriotyzmu. 23 września 1940 r., w ostatnim przemówieniu radiowym przed wyjazdem ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych, Paderewski powiedział: +Poświęciłem życie dla ojczyzny swojej. Służyłem jej z całego serca i wszystkich sił swoich+" - czytamy w informacji.

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego" odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18 w Muzeum Wnętrz (Otwock Wielki, ul. Zamkowa 49).

Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.