26.01.2019

Papież Franciszek przyjął uczestników Rejsu Niepodległości

Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA

Papież Franciszek przyjął w sobotę w nuncjaturze apostolskiej w Panamie 40-osobową delegację uczestników Rejsu Niepodległości. Podczas spotkania papież podziękował Polakom z pokładu „Daru Młodzieży” za tę „piękną inicjatywę” – podaje Watykan w komunikacie. Spotkanie to najważniejszy moment Rejsu – mówi PAP polski minister gospodarki morskiej.

Rano w sobotę lokalnego czasu, przed udaniem się na mszę do bazyliki katedralnej Franciszek spotkał się z delegacją załogi żaglowca "Dar Młodzieży", który od 22 stycznia stoi w porcie w Panamie, dokąd przypłynął na Światowe Dni Młodzieży. Przedstawicielom załogi i młodzieży towarzyszył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Watykan w wydanej nocie wyjaśnił, że żaglowiec odbywa rejs dookoła świata w związku ŚDM oraz z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dodano, że w rejsie uczestniczą setki młodych ludzi.

Papież pozdrawiając Polaków "podziękował im za tę piękną inicjatywę" - podkreślił Watykan. Opublikował także zdjęcie ze spotkania Franciszka z polską delegacją.

Spotkanie delegacji załogi "Daru Młodzieży" z papieżem Franciszkiem w sobotę w nuncjaturze apostolskiej w Panamie to najważniejszy moment Rejsu Niepodległości - powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk po tej audiencji.

Minister Gróbarczyk, który uczestniczył w sobotnim spotkaniu w nuncjaturze, powiedział PAP: "Papież Franciszek otrzymał zaproszenie na Dar Młodzieży. Niestety z przyczyn oczywistych nie mógł przyjść, więc Dar Młodzieży przyszedł do niego".

"Jest to najważniejszy moment trwającego od 20 maja 2018 roku Rejsu Niepodległości" - dodał minister.

"Powiedziałam papieżowi, że na jego słowa z Krakowa, by wstać z kanapy, podnieśliśmy się i przypłynęliśmy do Panamy" - tak na pokładzie "Daru Młodzieży" w sobotę uczestniczka spotkania z Franciszkiem, Małgorzata Malinowska, zrelacjonowała PAP jego przebieg.

Jak opowiedziała PAP na pokładzie żaglowca Małgorzata Malinowska, spotkanie trwało 14 minut.

"Kiedy papież przyszedł, powiedział nam, że bardzo cieszy się, że jesteśmy. Następnie rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni profesor Janusz Zarębski przedstawił wszystkich, opowiedział chwilę o uczelni, wręczył papieżowi prezenty. Był to obraz przedstawiający +Dar Młodzieży+, album o Rejsie Niepodległości i czapka kapitańska"- opowiedziała uczestniczka rejsu.

Dodała: "Następnie ja po hiszpańsku opowiedziałam papieżowi, że uczestniczymy w Rejsie Niepodległości, że na jego słowa z Krakowa, by wstać z kanapy, podnieśliśmy się i przypłynęliśmy do Panamy. Podkreśliłam, że mamy serca wypełnione wiarą, nadzieją i miłością i że prosimy o jego błogosławieństwo".

"Później Franciszek podszedł do każdego z osobna i stanęliśmy do wspólnego zdjęcia. Wtedy papież poprosił nas, byśmy odmówili modlitwę Zdrowaś Maryjo po polsku"- wspomniała.

Spotkanie zakończyło papieskie błogosławieństwo.

"To wspaniały, fantastyczny człowiek, tak ciepło nas przyjął, a mnie zrobiło się jeszcze dodatkowo miło, bo pochwalił mój hiszpański. Kiedy mówiłam, papież z każdym moim zdaniem coraz bardziej się uśmiechał i na końcu stwierdził, że bardzo dobrze mówię" - powiedziała Małgorzata Malinowska.

Z Panamy Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ bjn/

sw/ kar/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.