Paryski Koncert Niepodległości Polski zapowiadany jako ważne wydarzenie
Jako ważne wydarzenie przedstawiają organizatorzy zapowiedziany na niedzielę Koncert Niepodległości Polski w paryskiej katedrze św. Ludwika od Inwalidów. W świątyni tej spoczywają m.in. prochy cesarza Napoleona I i marszałka Francji i Polski Ferdynanda Focha.
Koncert pod batutą Moniki Wolińskiej rozpocznie "Warszawianka" Karola Kurpińskiego. Wykonane zostaną dzieła polskich kompozytorów: Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Jerzego Maksymiuka oraz współczesnego twórcy belgijskiego Jaquesa-Alphonse’a De Zeeganta, autora orkiestracji odnalezionej niedawno partytury Mszy Kurpińskiego i stworzonej na stulecie rozpoczęcia I wojny światowej symfonii „Chemin des Dames” (to miejsce krwawych bitew I wojny światowej.
Symfonia zabrzmi na koncercie. Jest ona hołdem dla żołnierzy, którzy „oddali życie za wolność i ojczyznę” - jak podkreślił na spotkaniu w ambasadzie RP generał Alexandre d’Andoque de Seriege, komendant Pałacu Inwalidów, kompleksu, do którego należą: dom spokojnej starości dla weteranów wojskowych, Muzeum Armii i katedra wojskowa. Generał przypomniał, że „na francuskiej ziemi walczyli wtedy i ginęli również Polacy” i uznał koncert za wyraz przyjaźni polsko-francuskiej.
Zajmująca się przygotowaniem wydarzenia kustosz miejscowego Muzeum Christine Dana-Helfrich powiedziała PAP o satysfakcji, jaką miała ze „współuczestnictwa w zorganizowaniu wydarzenia, upamiętniającego tak ważną rocznicę, jaką jest stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, temat o wielkim ładunku uczuciowym”.
„Ten współudział jest tym ważniejszy, że obecnie w Muzeum pokazujemy wystawę +Na Wschodzie Wojna bez Końca+. Naszym zamiarem jest uświadomienie francuskiej publiczności, że rozejm z 11 listopada 1918 r. nie był zakończeniem działań zbrojnych”, gdyż we wschodniej i środkowej Europie „orężnie wykuwała się nowa geografia polityczna kontynentu” – wyjaśnia kustosz i podkreśla, że wystawa jest również hołdem dla „ojców polskiej niepodległości: marszałka Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego - „artysty i męża stanu jednocześnie”. Wystawa „Na Wschodzie Wojna bez Końca” będzie być może częściowo pokazana w Polsce – informują PAP francuskie źródła dyplomatyczne.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem Koncertu Niepodległości jest Fundacja Wydawnictwa Spotkania i jej założyciel, niegdyś działacz antykomunistycznej opozycji Piotr Jegliński. Idea narodziła się w roku 2015, na spotkaniu u urodzonej w Polsce hrabiny Izabeli d’Ornano. Hrabina skontaktowała szefa Wydawnictwa Spotkania z ówczesnym komendantem Pałacu Inwalidów. Generał - jak opowiada wydawca - wytknął mu „nadmiar optymizmu”, gdyż „koncerty w Katedrze zaplanowane są na 4 lata z góry”. „Cudem” okazało się, że koncert może jednak odbyć się 2 grudnia w roku stulecia niepodległości – wspomina Piotr Jegliński.
Patronat nad koncertem objął prezydent RP Andrzej Duda. Wśród gości organizatorzy zapowiadają marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i grupę posłów Sejmu. Informują też, że fragment koncertu będzie transmitować bezpośrednio TVP.
Udział w koncercie weźmie najstarsza francuska orkiestra symfoniczna – Orchestre Pasdeloup.
Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)
llew/ mmp/ mc/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.