11.09.2018

PFN zainaugurowała projekt „100 x100” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Były 2-krotny mistrz świata Formuły 1 Miki Hakkinen (C) i brytyjski autor, publicysta i reżyser Mark Gallagher (P) podczas spotkania otwierającego projekt "100x100". Fot. PAP/R. Guz Były 2-krotny mistrz świata Formuły 1 Miki Hakkinen (C) i brytyjski autor, publicysta i reżyser Mark Gallagher (P) podczas spotkania otwierającego projekt "100x100". Fot. PAP/R. Guz

Mistrz świata F1 Mika Hakkinen, filmowiec Patrick Ney, komentator F1 Mark Gallagher i historyk Jan Szumski są pierwszymi spośród 100 znakomitości, jakie Polska Fundacja Narodowa zaprosiła do projektu „100 x100” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Uroczysta inauguracja projektu odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

"+100x100+ jest naszym nowym projektem skierowanym przede wszystkim do odbiorców poza granicami Polski. Chcielibyśmy pokazać Polskę jako kraj nowoczesny, fantastyczny, z bogatą historią, kulturą. Ale także zrobić to poprzez przekaz uniwersalny. Jego przykładem jest poruszany podczas tego spotkania temat podejmowania decyzji w trudnych sytuacjach. Zarówno Mika Hakkinen w Formule 1 musiał podejmować takie decyzje, jak i nasi żołnierze – dowódcy podczas bitwy warszawskiej, którzy także się musieli z tym zmierzyć” - mówił członek Zarządu PFN Robert Lubański.

Jak zapowiedział, w ramach projektu do Polski zostanie zaproszonych wielu znamienitych gości ze świata. Będą to artyści, przedstawiciele świata kultury, nauki, intelektualiści czy sportowcy.

Podczas poniedziałkowej inauguracji brytyjski filmowiec Patrick Ney rozmawiał o historii wojny polsko-bolszewickiej i bitwy warszawskiej z historykiem z Polskiej Akademii Nauk dr. hab. Janem Szumskim.

"Prawie 100 lat temu zagrożenie, nie tylko kraju, ale i całego regionu, naszej cywilizacji było bardzo rzeczywiste. I jeden człowiek, lider odrodzonej Rzeczypospolitej Marszałek Józef Piłsudski był człowiekiem, który musiał stawić mu czoła, dźwigając na swych barkach odpowiedzialność. Jeden człowiek podejmował decyzje mogące zmienić całą drogę europejskiej historii. Jeden człowiek, który poprowadził polskie siły zbrojne przeciwko hordzie komunistycznych żołnierzy. To niesamowity człowiek i niesamowita bitwa omawiana jako najważniejsza bitwa XX w. i nie do końca rozumiana poza granicami Polski" – mówił Ney.

Szumski rozpoczął wystąpienie od nakreślenie sytuacji w Europie koniec I wojny światowej, który to okres był czasem politycznych i społecznych niepokojów. "Na mapie pojawiały się nowe państwa, w tym odrodzona po rozbiorach Polska. W tym samym czasie pojawiła się fala rewolucyjna, władzę w Rosji przejęli bolszewicy. Ich celem było objęcie rewolucją całej Europy Zachodniej. Więc ten najazd na Europę zaczęli" – relacjonował.

Pytany o Marszałka Piłsudskiego podkreślił, że był on jedną z najbardziej niesamowitych postaci w historii Polski. "Odegrał decydującą rolę w zwycięstwie w wojnie polsko-bolszewickiej. Głęboko rozumiał charakter polityki rosyjskiej. Zdawał sobie sprawę, że będzie ona zawsze polityką imperialną i może stanowić zagrożenie dla Polski" – zaakcentował historyk.

Odnosząc się do kluczowej w tej wojnie bitwy warszawskiej zaznaczył, że Polacy mieli świadomość, iż bronią nie tylko stolicy, ale całej polskiej państwowości. "Nasze zwycięstwo zawdzięczamy strategicznemu geniuszowi dowódców. Udało się, choć byli pod wielką presją. Decydowali nie tylko o losie Polski, ale i całej Europy" – dodał Szumski.

Podczas spotkania miała także miejsce rozmowa komentatora F1 Marka Gallaghera z dwukrotnym mistrzem świata Formuły 1 Miką Hakkinenem, który opowiadał o swojej drodze sportowej i wyzwaniach, jakim musiał stawiać czoła.

W ramach projektu "100x100"

Relacje z wizyt 100 znanych postaci życia publicznego - artystów, aktorów, sportowców, intelektualistów, przedsiębiorców i liderów opinii, którzy wezmą udział w licznych spotkaniach, dzięki którym poznają Polskę jako "kraj nowoczesny z bogatą historią i kulturą, będą zamieszczane na profilach społecznościowych osób biorących udział w projekcie. Ma to zwiększyć zasięg projektu PFN z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ mars/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.