02.03.2023

Piotr Gliński: historię trzeba opowiadać w bardzo różny sposób

 Przemyśl, 02.03.2023. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na inauguracji ogólnopolskiej trasy projektu edukacyjnego „Iskry Niepodległej” na Rynku Starego Miasta. Fot. PAP/D. Delmanowicz Przemyśl, 02.03.2023. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na inauguracji ogólnopolskiej trasy projektu edukacyjnego „Iskry Niepodległej” na Rynku Starego Miasta. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Historię trzeba opowiadać w bardzo różny sposób - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas inauguracji w Przemyślu na Podkarpaciu ogólnopolskiej trasy projektu edukacyjnego „Iskry Niepodległej”.

„Dzisiaj w Przemyślu inaugurujemy ogólnopolską trasę programu +Iskry Niepodległej+. To jest projekt multimedialny, który wykorzystuje nowoczesne technologie do edukacji i prezentacji polskiej historii” – zaznaczył Piotr Gliński.

Dodał, że „przede wszystkim poprzez postaci, które tworzyły tę historię i które są przykładem wybitnych talentów oraz wybitnej pracy dla Rzeczpospolitej”. Wyjaśnił, że są to „osoby z takich obszarów, jak nauka, wynalazczość, kultura, sport, ale także osiągnięcia w wielu innych dziedzinach”.

„Chcemy, aby społeczeństwo miało bezpośredni kontakt z historią, która jest prezentowana w niekonwencjonalny i nowoczesny sposób” – podkreślił szef MKiDN. „Rozumiemy, że historię trzeba opowiadać w bardzo różny sposób” – dodał.

„Chcemy, żeby przede wszystkim młodzież, także z rodzicami i dziadkami, korzystała z tej oferty, bo to jest początek edukacji i rozmowy o ważnych osobach, ważnych epizodach z polskiej historii” – podkreślił Piotr Gliński. „Myślę, że w taki sposób, jak to powinno być czynione, czyli dla młodych ludzi, którzy do nowoczesnych technologii są przyczajeni” - dodał.

Wicepremier podkreślił, że jednym z elementów projektu są również filmy w technologii VR. Wśród nich jest przedstawiony m.in. epizod z Powstania Warszawskiego, w którym przedstawiono przedzieranie się kanałami.

„Dzięki tej technologii widz jest uczestnikiem tych wydarzeń, które ogląda. To bardzo silne doświadczenie” – relacjonował Gliński.

Kolejnymi przystankami projektu na Podkarpaciu będą m.in. Łańcut, Rzeszów i Miejsce Piastowe.

Obecny w Przemyślu szef KPRM Marek Kuchciński wyraził zadowolenie, że projekt „Iskry Niepodległej” rozpoczyna się na Podkarpaciu. Jak dodał, jest to region wyjątkowy, który wyróżnia się w tej części Europy swoją „różnorodnością i środkowoeuropejskością”.

Kuchciński przypomniał, że z Podkarpacia wywodzi się wiele postaci znaczących dla historii Polski - wymienił m.in. biskupa Ignacego Tokarczuka, Ryszarda Siwca i Władysława Kobę. „Siła przyciągania Przemyśla jest bardzo duża. Są to iskry naszej niepodległości na przestrzeni historii” – dodał.

W Przemyślu był też obecny przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Babinetz zaznaczył, że Sejm stara się przypominać szereg postaci, które są zasłużone dla polskiej historii i nauki. „Ubiegły rok był poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi, a ten Aleksandrowi Fredro” – przypomniał.

Poseł podkreślił, że w czasie zwiedzania wystawy warto zwrócić szczególną uwagę na postać Jana Szczepanika. Babinetz dodał, że pochodził on z terenów dzisiejszego Podkarpacia i młode lata spędził w Krośnie. „Był to wielki wynalazca w obszarze tkactwa, filmu, fotografii, telewizji. Był też, co ważne w dzisiejszych czasach, współtwórcą kamizelki kuloodpornej” – wymienił przew. sejmowej komisji kultury.

Babinetz ocenił, że postać Szczepanika nie jest szerzej znana w Polsce i na świecie. „Dzięki tej wystawie przybliżamy takie postacie, które są wielce zasłużone nie tylko dla naszego kraju. Poprzez takie mobilne wystawy trzeba propagować takie postacie. Pokazywać młodym Polkom naszą wielką przeszłość, która ma też wpływ na przyszłość” – dodał.

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun podkreślił fakt, że wystawa jest multimedialna. „Nie są to eksponaty, które leżą gdzieś na półkach” - powiedział. „Jest to nowoczesna forma, która na pewno zachęci młodych ludzi do poznania naszej historii i ludzi, którzy m.in. walczyli o naszą niepodległość” – dodał.

„Iskry Niepodległej” - to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. W projekcie zastosowano rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić odbiorcy niezapomniane doświadczenie immersyjne, działające na różne zmysły.

Podczas widowiska prezentowane są postaci z ostatnich 100 lat, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. (PAP)

autorzy: Wojciech Huk, Anna Kruszyńska

huk/ akr/ pat/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.