24.07.2020

Plan kościelnych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Pomnik ks. Ignacego Skorupki w Ossowie. Fot. PAP/R. Guz Pomnik ks. Ignacego Skorupki w Ossowie. Fot. PAP/R. Guz

Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku odbędą się od 13 do 17 sierpnia. Mszy św. na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie 15 sierpnia będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie prymas Polski abp Wojciech Polak.

Diecezja warszawsko-praska opublikowała na swojej stronie internetowej szczegółowy plan obchodów rocznicowych. Podała w nim, że główne uroczystości odbędą się w Warszawie, Ossowie, Radzyminie, Wólce Radzymińskiej i w Mińsku Mazowieckim.

Obchody rozpoczną się 13 sierpnia w Warszawie. Mszy św. o godz. 18.00 w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku – świątyni będącej wotum za Cud nad Wisłą będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Z kolei w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 18.00 odbędzie się msza św. w intencji obrońców ojczyzny z roku 1920, a po niej apel poległych i gra terenowa dla dzieci i młodzieży.

W setną rocznicę bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki 14 sierpnia uroczystości odbędą się w Ossowie. O godz. 6.00 zaplanowana jest msza św. przy krzyżu upamiętniającym śmierć kapelana. Z koli o godz. 19.30 odbędzie się odsłonięcie popiersia prezesa NBP śp. Sławomira Skrzypka, na Polanie Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Po tym zaplanowany jest apel poległych.

14 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się także msza św. w katedrze warszawsko-praskiej, po której nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki. Tego samego dnia uroczystościom w Wólce Radzymińskiej będzie przewodniczył bp Marek Solarczyk.

W przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny centralne uroczystości rocznicowe odbędą się w Ossowie i w Radzyminie.

Mszy św. o godz. 9.30 na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. będzie przewodniczył metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po południu o godz. 17.00 mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak. Zgodnie z tradycją po liturgii odbędzie się apel poległych i złożenie wieńców na mogiłach bohaterów – podała diecezja warszawsko-praska.

Tego dnia uroczystościom wieczornym w sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. O godz. 21.00 będzie Apel Jasnogórski, a po nim msza św. i nocne czuwanie modlitewne.

Planowane są także obchody w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie, świątyni będącej wotum za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. 15 sierpnia będzie tam przewodniczył mszy św. o godz. 13.00 bp Marek Solarczyk. W czasie uroczystości zostanie poświęcona tablica upamiętniająca setną rocznicę Cudu nad Wisłą. Po liturgii odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Victoria.

16 sierpnia zostanie poświęcona figura Matki Bożej Łaskawej, która stanie obok wznoszonego w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Po liturgii odbędzie się piknik wojskowy.

Uroczystościom w Mińsku Mazowieckim 17 sierpnia będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Odbędą się one przed obrazem Matki Bożej Anielskiej (Hallerowskiej) w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościelnej 1.

Przygotowaniem obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej jest trwająca od 23 czerwca nowenna pompejańska. Jest to, jak podkreślił ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński w specjalnym liście opublikowanym 22 czerwca, wypełnienie testamentu św. Jana Pawła II, który prosił, aby nowo utworzona diecezja pielęgnowała historyczne dziedzictwo i podjęła duchową troskę o ojczyznę.

Bezpośrednim przygotowaniem będzie diecezjalna nowenna do Matki Bożej Łaskawej. Rozpocznie się 5 sierpnia w para?i Narodzenia Pańskiego w Warszawie. Bp Kamiński zapowiedział, że zostały wybrane kościoły nowennowe, w których przez cały dzień będą podejmowane indywidualne i wspólnotowe dzieła modlitewne.

"Na zakończenie dnia, podczas wieczornej mszy św. i Apelu Jasnogórskiego będą powierzane Bogu intencje pod przewodnictwem biskupa" – poinformował ordynariusz warszawsko-praski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.