Podpisano list intencyjny ws. współprowadzenia „Panteonu Górnośląskiego”
List intencyjny ws. współprowadzenia nowej instytucji kultury „Panteonu Górnośląskiego” podpisali w poniedziałek w Warszawie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, prezydent Katowic Marcin Krupa i marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
"Panteon Górnośląski" w Katowicach zostanie powołany w celu upamiętnienia setnej rocznicy powrotu do Macierzy części Górnego Śląska, a także zasłużonych dla polskości tych ziem twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy.
"To jest ważny dzień w historii Górnego Śląska, ale także w historii Polski. Podjęliśmy decyzję w gronie przedstawicieli kilku instytucji, aby powołać wspólną instytucję kultury pod nazwą +Panteon Górnośląski+, instytucję, która będzie odwoływała się do tej części pięknej historii Górnego Śląska, a jednocześnie heroicznej i trudnej, która jest związana immanentnie z Polską" - powiedział wicepremier Gliński.
Jak mówił, instytucja będzie upamiętniała "najważniejszych świadków historii Górnego Śląska, bohaterów, żołnierzy, ale także bohaterów-obywateli, artystów, przedstawicieli śląskiego środowiska lokalnego, ludzi kultury, ludzi różnych zawodów, duchownych, wszystkich tych, którzy dla Śląska i dla Polski - bo nierozłącznie trzeba mówić i o Górnym Śląsku i o Polsce - byli zasłużeni".
Podkreślił, że celem tej instytucji jest "oddanie hołdu tym wszystkim, którzy przez 100 lat kształtowali, tworzyli polski Górny Śląsk".
Szef MKiDN poinformował, że otwarcie Panteonu jest planowane na 2022 r., kiedy przypada 100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski.
Metropolita katowicki powiedział, że "Górny Śląsk ciągle pozostaje jeszcze tą ziemią nieznaną", a Panteon pomoże "przybliżyć historię Górnego Śląska postaciami ludzi, którzy na tej ziemi żyli, pracowali i przyczyniali się do dobra wspólnego całej naszej ojczyzny, naszej matki, dla dobra Polski".
Jak mówił, "warto poznać swoją historię pisaną wspaniałymi życiorysami ludzi, którzy dla Górnego Śląska pracowali i się poświęcali, a tym samym pracowali dla Polski". "Jestem głęboko przekonany, że dzięki Panteonowi Górny Śląsk stanie się bardziej znanym krajem" - podkreślił abp Skworc.
Prezydent Katowic zaznaczył, że to "wielka chwila dla miasta". "Chcemy pokazać naszą historię, naszą historię bardzo mocno poplątaną. Znamy ją doskonale i wiemy, że na Śląsku nigdy nie było łatwo i prosto. Dzisiaj prostujemy te ścieżki, dzisiaj pokazujemy, że ta dążność Ślązaków do Polski była bardzo mocna i bardzo silna" - powiedział prezydent Krupa.
Wspominał postać Wojciecha Korfantego, który 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Jak mówił, Korfantego można by nazwać "pierwszym Europejczykiem, który nie bał się zarazić Niemców wizją polskiego Śląska".
Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski zwrócił uwagę, że to będzie 20 instytucja kultury, którą prowadzi województwo śląskie. Zdeklarował, że zarząd i sejmik województwa dołożą wszelkich starań, żeby ta instytucja była na "najwyższym poziomie, bo na 100-lecie powrotu do Macierzy Śląsk na to zasługuje".
W uroczystości uczestniczyli także m.in. proboszcz katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla, w której powstanie Panteon, ks. Łukasz Gaweł, europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS), poseł Jerzy Polaczek (PiS), wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Nowa instytucja kultury będzie miała siedzibę w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Projekt budowlany, scenariusz i scenografia powstały dzięki finansowemu zaangażowaniu MKiDN oraz Archidiecezji Katowickiej.
W umowie, która wkrótce będzie podpisana, zostaną określone szczegółowe zasady współprowadzenia i współfinansowania "Panteonu Górnośląskiego" wraz z zaangażowaniem finansowym w realizację inwestycji instytucji współprowadzących. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.