14.06.2018

Portal Kraków Travel rusza trasą Śladami Niepodległej

Kopiec Kościuszki w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik Kopiec Kościuszki w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik

O tym, które miejsca Krakowa szczególnie przypominają o walkach związanych z odzyskaniem wolności przez Polskę, informuje nowa trasa Śladami Niepodległej, uruchomiona przez miejski portal turystyczny Kraków Travel.

Walkę o niepodległość w Krakowie, który w wyniku rozbiorów trafił pod zabór austriacki, upamiętniają liczne pomniki, tablice pamiątkowe, symboliczne miejsca, a także nekropolie.

„Trasa jest tak bogata, że potrzeba ok. trzech dni, aby ją zwiedzić” – powiedziała w czwartek PAP Marta Szkudlarek z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które przygotowało projekt.

Internauci i zwiedzający w terenie (trasę można czytać na urządzeniach multimedialnych i wydrukować) dowiedzą się m.in. skąd wyruszyła I Kompania Kadrowa, zatrzymają się w gmachu głównym Muzeum Narodowego, gdzie obejrzą militaria i pamiątki związane m.in. z Tadeuszem Kościuszką; zajrzą na cmentarz Rakowicki – będą poruszać się ścieżkami marszałka Józefa Piłsudskiego i legionistów; udadzą się także na kopce Kościuszki i Piłsudskiego, skąd zobaczą malowniczą panoramę Krakowa.

„Spacer najnowszą trasą Kraków Travel to okazja, by poświęcić chwilę na zadumę nad losami bohaterów walczących o niepodległość. Warto uczcić pamięć tych, którzy zadbali o to, by świadomość narodowa, wspólna tożsamość i poczucie odrębności przetrwały w społeczeństwie polskim w czasie niewoli” – czytamy w komunikacie prasowym KBF.

Trasa została przygotowana w siedmiu językach: polskim oraz angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim dla turystów obcojęzycznych.

Portal Kraków Travel działa od 2009 r. Pomaga on turystom zaplanować tematyczne wycieczki po mieście, np. po żydowskim Kazimierzu, po filmowym Krakowie (miejscach, w których realizowane były głośne filmy), śladami Jana Pawła II czy smoka wawelskiego.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.