10.11.2020

Powstał mural poświęcony Orlętom Przemyskim

Mural w Przemyślu upamiętniający Orlęta Przemyskie. Fot. PAP/D. Delmanowicz Mural w Przemyślu upamiętniający Orlęta Przemyskie. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Mural upamiętniający Orlęta Przemyskie został uroczyście odsłonięty we wtorek. Grafika wykonana została na ścianie jednego z budynków na terenie 5. Batalionu Strzelców 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Przemyślu (Podkarpackie).

Jak powiedziała w trakcie uroczystości wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, w tym roku przypada 102. rocznica wydarzeń, które rozegrały się w Przemyślu.

„Chodzi o walki o polski Przemyśl. Dziś dokonujemy swoistego aktu odsłonięcia murala, który prezentuje Przemyskie Orlęta. Uczniów, gimnazjalistów, studentów, którzy podjęli walkę o to, ażeby na tym skrawku ziemi polskość została zachowana” – mówiła.

Leniart podkreśliła, że w wielu przypadkach niezwykły wysiłek młodych ludzi przypłacony został życiem. „Trzeba oddać im należne miejsce w historii, w pamięci mieszkańców Przemyśla, stąd ta nasza inicjatywa” – dodała wojewoda.

Leniart wyraziła nadzieję, że mural będzie „znakiem pamięci o bohaterstwie młodych mieszkańców Przemyśla, którzy oddali życie za polski i wolny Przemyśl”.

Mural powstał z inicjatywy m.in. Podkarpackiego Kuratora Oświaty, finansowo projekt wsparła firma PGE Obrót.

Obecna na uroczystości Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch zaznaczyła, że mural jest nie tylko symbolem pamięci, ale także ma wymiar edukacyjny.

Przypomniała, że mural miał być zwieńczeniem większego projektu poświęconego Orlętom Przemyskim, jednak z powodu pandemii, wiele wcześniejszych wydarzeń zostało odwołanych. „Projekt kontynuujemy w internecie, tam odbędą się dwa wydarzenia. Będzie konferencja dla nauczycieli historii oraz debata oksfordzka dla uczniów” – dodała Rauch.

Jak poinformował PAP prezes zarządu PGE Obrót Robert Choma, zaangażowanie w budowanie i pielęgnowanie tożsamości narodowej to jeden z kierunków działań całej Grupy PGE w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

„Nasza siedziba mieści się na Podkarpaciu, dlatego wspieramy lokalne wydarzenia historyczne, w tym przypadku składając hołd bohaterskim, młodym Polakom, którzy dołożyli dar swojej krwi do tego wielkiego osiągnięcia, jakim jest niepodległa Polska” – dodał Choma.

Przemyski mural upamiętnia żołnierzy „kampanii studenckiej”, którzy 11 listopada 1918 r. rozpoczęli ostateczny bój o Przemyśl. Wśród walczących znaleźli się uczniowie przemyskich szkół, harcerze, gimnazjaliści, a nawet dziesięcioletni chłopcy. Wielu z nich podczas tych walk zginęło. Autorem murala jest podkarpacki artysta Arkadiusz Andrejkow. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.