21.10.2018

Poznań: 100. rocznica odzyskania niepodległości upamiętniona na kartach PEKA

Karty PEKA na 100-lecie odzyskania niepodległości Karty PEKA na 100-lecie odzyskania niepodległości

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego zostało upamiętnione na Poznańskiej Elektronicznej Karcie Aglomeracyjnej (PEKA). Rocznicowe karty z limitowanej serii dostępne są już dla mieszkańców Poznania.

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i jednocześnie 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, ze swoją inicjatywą uczczenia tych wydarzeń wyszedł Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. W ramach przeprowadzonego konkursu, wyłoniono cztery projekty graficzne, które zostały wykorzystane podczas tworzenia nowej, limitowanej kolekcji kart Poznańskiej Elektronicznej Karcie Aglomeracyjnej (PEKA) na okaziciela.

Na konkurs wpłynęło łącznie 11 projektów. Komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. spójność z tematem, czytelność zastosowanych grafik i czcionek, kompozycję barw oraz estetykę wykonania. Zwycięskie projekty stworzyli: Sonia Kaczmarek, Jacek Kaliński, Miłosz Leśniewski oraz Dorota Zastróżna i Radosław Kwieciński.

Karty PEKA na okaziciela upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości to seria limitowana. Wyprodukowanych zostało jedynie 10 tys. kart; po 2,5 tys. z każdego z czterech wzorów.

Karty są już dostępne dla mieszkańców Poznania w Punktach Obsługi Klienta ZTM.

Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.