Poznań: inscenizacja "Powstanie wielkopolskie" na finał 33. Dni Ułana
Plenerowy spektakl "Powstanie wielkopolskie" na poznańskiej Cytadeli uświetni w niedzielę finał 33. Dni Ułana. W ramach święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich, w sobotę na hipodromie Wola odbywa się piknik kawaleryjski, w niedzielę - festyn rodzinny na Cytadeli.
33. Dni Ułana rozpoczęły w piątek 28. Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie Militari. W sobotę na hipodromie Wola organizowany jest całodzienny festyn kawaleryjski z prezentacją sprzętu wojskowego, zabytkowych pojazdów i pokazami szarży kawaleryjskiej. Sobotnie uroczystości zwieńczy capstrzyk i apel poległych.
W niedzielę po mszy św. w intencji poległych i pomordowanych ułanów oraz uroczystościach pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich i oddaniu hołdu sztandarowi pułku, imprezę zwieńczy przygotowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości festyn rodzinny na Cytadeli. Impreza odbędzie się pod hasłem "Ułani i Powstanie Wielkopolskie".
Jak poinformowała Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN), na zainteresowanych czekać będą m.in. biwak grup rekonstrukcyjnych, prezentacja pojazdów zabytkowych, kaskaderski pokaz jazdy konnej i pokazy władania bronią białą konno. Nastąpi też dekoracja uczestników zawodów kawaleryjskich.
Istotnym elementem przedsięwzięcia będzie premiera widowiska "Powstanie wielkopolskie" przygotowane przez Park Dzieje z Murowanej Gośliny.
Monika Kulupa z WMN powiedziała PAP, że spektakl z udziałem rekonstruktorów oraz z wykorzystaniem scen batalistycznych i pirotechniki ma przybliżać poznaniakom historię udanego niepodległościowego zrywu w Wielkopolsce, zaś wszystkim Polakom przypomnieć wartość tego wydarzenia dla całego kraju.
"Zważywszy na powszechnie niską wiedzę o powstaniu wielkopolskim, jesteśmy przekonani, że narracja musi obrać kierunek edukacyjny. Nasz spektakl przedstawia losy pokolenia, które w 1918 r. chwyciło za broń i dokonało rzeczy, o której nie śniło się ich rodzicom. Jest to pokolenie, które wzrastało albo wręcz uczestniczyło w wydarzeniach, które wstrząsnęły nie tylko Polakami, ale całym cywilizowanym światem" - powiedziała.
Widowisko rozpocznie się od strajku dzieci wrzesińskich. W kolejnych odsłonach ukazane zostaną wydarzenia, które bezpośrednio doprowadziły do wybuchu powstania oraz najbardziej ikoniczne momenty z nim związane.
"Liczymy na to, że innowacyjny przekaz widowiska, wykorzystujący nowoczesne formy artystyczne i efektowne formy przekazu: teatr akrobatyczny, grupa rekonstrukcyjna, kaskaderzy, pirotechnika pozytywnie zaskoczy wymagającego widza w każdym wieku" – powiedziała Kulupa.
W czerwcu i lipcu w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie prezentowane będzie największe w Polsce widowisko plenerowe "Orzeł i Krzyż - Niepodległa", nawiązujące do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.
Spektakle plenerowe w Murowanej Goślinie organizowane są od 2007 r. Przygotowywane i realizowane są przez wolontariuszy – mieszkańców Murowanej Gośliny, Poznania i sąsiednich gmin. Rokrocznie nad pokazami pracuje ok. 400 osób. Oglądało je dotąd kilkadziesiąt tysięcy osób.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ rosa/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.