14.12.2018

Poznań: konkurs na koncepcję siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26.01.1919. Fot. NAC Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26.01.1919. Fot. NAC

Miasto Poznań ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku. Budynek stanie na wzgórzu św. Wojciecha, prace budowlane mają ruszyć w 2021 roku.

Nowe muzeum ma kosztować około 150 mln zł. Finansowe wsparcie inwestycji wstępnie zadeklarowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie muzeum funkcjonuje w budynku Odwachu na Starym Rynku.

Konkurs obejmuje koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby muzeum oraz zagospodarowanie parku, znajdującego się w sąsiedztwie. Łączny planowany koszt realizacji pracy konkursowej nie powinien przekroczyć kwoty 105 mln zł.

Jak podkreślił w piątek wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, upamiętniająca największy zwycięski zryw w historii Polski placówka nie może obecnie, z powodu braku miejsca, zaprezentować wszystkich pamiątek historycznych. Dlatego władze miasta Poznania podjęły decyzję o budowie nowej siedziby.

"Powstanie wielkopolskie to wydarzenie, które zasługuje na godne upamiętnienie. Chcemy, by muzeum było miejscem o randze ogólnopolskiej, na miarę XXI wieku - nowoczesnym, z atrakcyjną ofertą historyczną i bogatym programem edukacyjnym. Pozwoli to godnie upamiętnić tych, którzy poświęcili swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju, a także przekazać wiedzę o nich kolejnym pokoleniom Polaków" – powiedział Solarski.

Muzeum stanie na Wzgórzu św. Wojciecha, na miejskiej działce o powierzchni 1 ha. Budynek będzie zajmował powierzchnię 10 tys. m kw.

"W Europie, w tym w Polsce, rośnie popularność muzeów. Muzea historyczne wybierając formę narracyjną stały się miejscami licznie odwiedzanymi przez mieszkańców i turystów. Powstanie wielkopolskie jest fenomenalnym tematem na bardzo dobre muzeum. Zapewniam, że nowa placówka zachwyci nie tylko Wielkopolan" - powiedział dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki.

Prace konkursowe oceniać będą architekci z Poznania, z Polski i zagranicy. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę finansową wysokości 70 tys. zł, dodatkowo będzie mógł uczestniczyć w opracowaniu dokumentacji, na podstawie której ogłoszony zostanie konkurs na projekt nowej siedziby. Zwycięska praca będzie też stanowić podstawę dla konkursu na projekt ekspozycji stałej muzeum.

Jak podał poznański magistrat, wystawa tam prezentowana ma przybliżać historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Ekspozycja będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

Wystawa stała będzie zajmować jedną trzecią powierzchni budynku. W pozostałej części znaleźć się mają sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

Główne obchody setnej rocznicy wybuchu powstania odbędą się 27 grudnia w Poznaniu, dzień później obchody przeniosą się do Warszawy. Ich organizatorem jest wielkopolski samorząd.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków – prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.