27.10.2018

Poznaniacy z Warszawy chcą odnowić kwaterę powstańców wielkopolskich na Powązkach

Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Fot. PAP/T. Gzell  Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Fot. PAP/T. Gzell 

Zbiórkę na odnowienie kwatery powstańców wielkopolskich na warszawskich Powązkach zainicjowali mieszkający w stolicy poznaniacy. Do wykonania pierwszego etapu prac potrzebne jest 30 tys. zł.

Jak poinformował koordynator zbiórki Jan Zujewicz, kwatera powstańców wielkopolskich i śląskich na Wojskowych Powązkach od dziesięcioleci nie była remontowana, teraz wymaga gruntownej renowacji. Stąd pomysł na zbiórkę pieniędzy i remont.

"Jesteśmy grupą poznaniaków, którzy mieszkają i pracują w Warszawie. Nasz sentyment i tęsknota za rodzinnym Poznaniem nie słabnie, więc chcemy zrobić coś dla naszego ukochanego miasta w szczególnym roku 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego" - podkreślił Zujewicz.

Inicjatorzy akcji przygotowali już cały plan renowacji, nawiązali współpracę z konserwatorem i zarządem cmentarza. Pierwszy etap prac zakładający odnowienie centralnej części kwatery, w której znajduje się pomnik upamiętniający powstańców, powstanie wielkopolskie i powstania śląskie ma kosztować ok. 30 tys. zł.

"W pierwszej kolejności zajmiemy się wyczyszczeniem pomnika, uzupełnieniem ubytków, pokryjemy go materiałami zabezpieczającymi, a także zrekonstruujemy brakujące elementy. Zajmiemy się też wyczyszczeniem posadzki w centralnej części kwatery" – poinformowała Anna Sztymelska-Karczewska, która przeprowadzi prace konserwatorskie.

Zujewicz podkreślił, że aby zdążyć z pracami przed rocznicą powstania, zbiórka powinna zakończyć się 5 listopada. Pieniądze można wpłacać m.in. poprzez serwis zrzutka.pl

Główne obchody 100. rocznicy powstania wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy towarzyszyć będzie koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory. Organizatorem centralnych obchodów jest wielkopolski samorząd.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mark/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.