15.08.2018

Premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego

Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. PAP/R. Guz Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. PAP/R. Guz

Premier Mateusz Morawiecki z okazji Święta Wojska Polskiego złożył w środę wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Premier weźmie też udział w największej z dotychczasowych defilad - Wielkiej Defiladzie Niepodległości. Wzorem ubiegłego roku w defiladzie wezmą udział sojusznicy, w tym - żołnierze wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Orzyszu. Podczas defilady planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Defilada przemaszeruje nową trasą: Wisłostradą wzdłuż bulwarów wiślanych. Weźmie w niej udział ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów, a także prawie 200 wojskowych pojazdów i ponad 100 samolotów oraz śmigłowców.

Po południu szef rządu uda się z wizytą na Łotwę, gdzie odwiedzi stacjonujący tam polski kontyngent wojskowy i spotka się z szefem łotewskiego rządu.

Jak powiedział PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, "podczas oficjalnej części wizyty premier Morawiecki wraz z żołnierzami weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami święta Wojska Polskiego". Minister dodał, że podczas części nieoficjalnej wizyty szef polskiego rządu będzie rozmawiał z żołnierzami i oficerami biorącymi udział w misji na Łotwie, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Premier Morawiecki spotka się też z premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ hgt/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.