30.11.2018

Premier: walkę o zachowanie polskiej tożsamości toczono także w pracowniach malarskich

Wystawa „Polski Album Rodzinny” na lotnisku Chopina w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński Wystawa „Polski Album Rodzinny” na lotnisku Chopina w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński

Walkę o zachowanie polskiej tożsamości i dziedzictwa toczono nie tylko na polach bitew, lecz także w pracowniach malarskich - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników wernisażu wystawy „Polski Album Rodzinny” na lotnisku Chopina w Warszawie.

Na wystawę, którą można oglądać na całym lotnisku, składają się wielkoformatowe reprodukcje: portretów, pejzaży oraz innych ważnych dla polskiej kultury obrazów - łącznie ponad dwieście elementów - ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wystawie znajdują się reprodukcje prac m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, braci Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera.

"Otwieramy dziś wystawę jedyną w swoim rodzaju, wystawę, jakiej jeszcze w Polsce nie było. W przestrzeni lotniska Chopina, obsługującego miliony pasażerów, prezentujemy szerokiej publiczności dorobek polskiej kultury" - powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski. Dodał, że kultura od zawsze jest nośnikiem wartości i tożsamości narodowej. "Dziś możemy być dumni i chwalić się nią również naszym gościom z zagranicy; dzięki zaaranżowaniu portu lotniczego na potrzeby galerii sztuki mamy szansę dotrzeć z ekspozycją do milionów ludzi, również tych, którzy Polskę odwiedzają na krótko" - podkreślił Kowalski.

Zwrócił uwagę, że wystawa jest również "przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii w służbie kultury, przewodnikiem po wystawie jest aplikacja mobilna oparta na technologii rozszerzonej rzeczywistości - Augmented Reality". Dodał, że jednym z elementów wystawy jest "seria krótkich filmów o Polsce, zrealizowanych w technologii wirtualnej rzeczywistości 360 stopni".

Premier Mateusz Morawiecki, w liście do uczestników uroczystości, ocenił, że "ten rok jest dla nas, Polaków, czasem szczególnym". "Razem dajemy wyraz naszej radości i dumie ze 100-lecia odzyskania niepodległości. Gratuluję wpisującej się w obchody jubileuszu inicjatywy zaprezentowania na lotnisku Chopina bogatego dorobku polskich artystów z czasów, gdy Polski nie było na mapach świata" - podkreślił szef rządu w liście, odczytanym przez szefa gabinetu politycznego premiera Marka Suskiego.

Morawiecki przypomniał, że "różne były nasze drogi do odzyskania niepodległości". "Walkę o zachowanie polskiej tożsamości i dziedzictwa toczono nie tylko na polach bitew, lecz także w pracowniach malarskich. Fakt, że nasza ojczyzna przetrwała w sercach i umysłach rodaków zawdzięczamy również tym wspaniałym artystom" - podkreślił szef polskiego rządu.

Zaznaczył, że dzięki tym wielkim twórcom odzyskaliśmy niepodległość i w naszych sercach "przetrwała miłość do naszej ojczyzny". "Cieszę się, że od dziś z pracami wybitnych polskich twórców będą mogli zapoznać się podróżni na największym lotnisku w kraju. Promowanie polskiej sztuki i polskiego dziedzictwa to zadanie dla nas wszystkich, mających na sercu dbałość o wizerunek ojczyzny za granicą" - dodał.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ocenił, że wystawą "wprowadzamy dzisiaj kulturę w przestrzeń publiczną". "To wspaniały pomysł, że możemy zaprezentować ponad 200 reprodukcji wielkoformatowych najlepszych polskich obrazów, najsłynniejszych polskich twórców" - podkreślił szef MKiDN.

Powiedział, że na wystawie znajdują się reprodukcje prac m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, braci Gierymskich, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Dodał, że ekspozycja zawiera 150 portretów, 45 pejzaży oraz 40 innych przedstawień - wszystkie z Muzeum Narodowego w Warszawie.

"Myślę, że to jest wspaniała prezentacja polskiej kultury. Ja już myślę o tym, że może uda się (...) te reprodukcje wielkoformatowe dłużej w portach lotniczych prezentować - a w każdym razie na Okęciu. Zaraz będziemy o tym rozmawiali, bo myślę, że to jest coś naprawdę wyjątkowego" - zaznaczył szef resortu kultury.

Gliński podziękował wszystkim, którzy się przyczynili do powstania wystawy. "To jest po prostu fajny pomysł i użytkownikom lotniska będzie się to podobało. Jednocześnie ma to walor także edukacyjny i to w wielorakim rozumieniu tego słowa, bo możemy się uczyć, poznawać, możemy także obcować z najwyższej rangi kulturą" - mówił.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski podkreślił, że jest to dla nich "ogromna duma i honor", że na terenie ich lotniska są prezentowanete "wspaniałe dzieła sztuki" oraz że lotnisko jest nośnikiem kultury. Zwrócił uwagę, że lotnisko Chopina w Warszawie, które w zeszłym roku obsłużyło blisko 16 mln pasażerów, jest "nie tylko bramą do Warszawy, do Mazowsza, nie tylko miejscem pierwszego kontaktu pasażerów przylatujących z zagranicy z Polską, ale również dzięki takim inicjatywom będzie bramą do polskiej kultury". "Wierzę, że to, co zacznie się tutaj na lotnisku w postaci zapoznania się z prezentowaną wystawą, będzie jedynie inspiracją, początkiem głębszej woli sięgnięcia po polskie dzieła, po polską kulturą" - podkreślił.

Członek zarządu ds. korporacyjnych PKN ORLEN Armen Konrad Artwich ocenił, że wystawa jest "niezwykła, bo umożliwia z hali portu lotniczego im. Fryderyka Chopina podróż nie tylko w podniebnej przestrzeni, ale również podróż w głąb historii malarstwa polskiego i zapoznanie się, obcowanie z kulturą wysoką".

Kierowniczka Działu Komunikacji i Programów Publicznych Muzeum Narodowego w Warszawie Karolina Wojtaś zaznaczyła, że to dla placówki "projekt szczególny, bo dzieła sztuki na co dzień pokazywane w przestrzeni muzealnej tym razem eksponujemy w miejscu wyjątkowym, jakim jest największy polski port lotniczy". Wskazała, że odwiedzający lotnisko dzięki wystawie będą mogli zobaczyć "bogactwo i siłę polskiej kultury".

Wydarzenie uświetnił występ Chóru Dziecięcego "Canzonetta" pod dyr. Elżbiety Siczek i akompaniamencie Marka Bieńkuńskiego oraz recital pianisty Michała Karola Szymanowskiego.

Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia 2019 r. Organizatorami przedsięwzięcia są Biuro Programu "Niepodległa" oraz Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Mecenasem wystawy jest PKN ORLEN SA, a partnerem merytorycznym - Muzeum Narodowe w Warszawie. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.