03.01.2018

Premier Węgier o stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę: bardzo jej strzeżcie

Premier Węgier Viktor Orban. Fot. PAP/D. Delmanowicz Premier Węgier Viktor Orban. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Cieszymy się, że Polska będzie świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości; jeśli udało się ją odzyskać, to bardzo jej strzeżcie - powiedział w środę w TVP Info premier Węgier Viktor Orban.

Viktor Orban ocenił, że przyjaźń polsko-węgierska jest "rzeczą nadzwyczajną w historii Europy". "Ważne jest, aby powiedzieć, że dla naszego pokolenia, nasi bohaterowie są w Polsce. Urodziliśmy się po 56. roku, nie widzieliśmy walk narodowo-wyzwoleńczych na ulicach Budapesztu" - podkreślił.

Orban przypomniał, że Węgrzy obserwowali natomiast wydarzenia, mające miejsce w Polsce w latach 80. "Obserwowaliśmy wydarzenia w telewizji, sami wyjeżdżaliśmy, wiemy, co to jest ZOMO, wiemy, co to jest +Solidarność+, +Solidarność Walcząca+, znamy historię Polski" - zapewnił.

"Cieszymy się, że Polska będzie świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości" - podkreślił premier Węgier. "I tylko mogę powiedzieć, że jeśli udało się ją odzyskać, to bardzo jej strzeżcie" - dodał.

W środę po spotkaniu z premierem Węgier szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oświadczył, że zaprosił premiera Orbana na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.(PAP)

agzi/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.