13.10.2021

Premiera audiobooków historycznych MHP pt. „Cuda Polski” – 16 października

Audiobooki historyczne "Cuda Polski". Źródło: MHP Audiobooki historyczne "Cuda Polski". Źródło: MHP

W najbliższą sobotę w południe w mediach społecznościowych Muzeum Historii Polski odbędzie się premiera cyklu audiobooków pt. „Cuda Polski” – poinformowało PAP muzeum. W spotkaniu wezmą udział aktorzy i twórcy tego przedsięwzięcia.

Jak wyjaśniono w informacji przesłanej PAP, autorami są najlepsi polscy pisarze dwudziestolecia międzywojennego. Muzeum Historii Polski wybrało do nagrania pięć tytułów: "Warszawę" Aleksandra Janowskiego, "Polesie" i "Huculszczyznę" Ferdynanda A. Ossendowskiego, a także "Morze i Pomorze" Jerzego Smoleńskiego oraz "Sandomierskie" Aleksandra Patkowskiego.

"W okresie II Rzeczypospolitej seria ilustrowanych przewodników +Cuda Polski+ była niezwykle popularna i odgrywała ważną rolę w budowaniu wśród Polaków dumy z własnego kraju, świadomości jego przyrodniczych walorów i bogatej historii+" – podkreślono w informacji przesłanej PAP. Jak dodano, "współczesnym odbiorcom +Cuda Polski+ pomogą zrozumieć, jak wyglądał nasz kraj w dwudziestoleciu międzywojennym, jak patrzyliśmy wówczas na naszą historię i z czego byliśmy dumni".

Wszystkie książki z serii są czytane przez znanych aktorów. W nagraniach wzięli bowiem udział Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Olga Bołądź, a także Marcin Bosak oraz Krzysztof Czeczot.

Audiobooki historyczne "Cuda Polski" są dostępne bezpłatnie na portalu muzhp.pl, kanale YouTube Muzeum Historii Polski oraz w aplikacji Audioteka, a także w księgarni internetowej Publio.

Zostały sfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022.(PAP)

autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.