10.02.2018

Prezes PSL: 100-lecie polskiej niepodległości musimy świętować powszechnie

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/J. Kamiński Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/J. Kamiński

100-lecie polskiej niepodległości i wolności musimy świętować powszechnie – powiedział w sobotę w Lublinie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wezwał ludowców do organizowania obchodów w każdej miejscowości.

Prezes PSL uczestniczył w Lublinie w koncercie noworocznym PSL z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyło w nim około tysiąca ludowców.

„Proszę was o powoływanie komitetów obywatelskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich obchodów, i zapraszanie różnych środowisk, bo na te środowiska, które podzielają nasze wartości, jesteśmy otwarci” – powiedział.

„Nigdy nie możemy pozwolić, żeby nasze miejsce w historii i walce o wolność zostało przez jakiekolwiek działania różnorakiej propagandy zatarte i zniweczone” – apelował.

Kosiniak-Kamysz przypomniał wydarzenia z historii minionych 100 lat, kluczowych - jego zdaniem - dla polskiej niepodległości, w których kluczową rolę odgrywali ludowcy. Wymienił lipiec 1920 r., kiedy to Wincenty Witos stanął na czele rządu w czasie inwazji bolszewickiej, oraz styczeń 1947 r., gdy Stanisław Mikołajczyk wrócił z emigracji do kraju i „próbował bronić własności ziemskiej przed nacjonalizacją i kolektywizacją”.

Wskazał też na powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego we wrześniu 1989 r., w oparciu o koalicję z udziałem ludowców oraz rolę polityków PSL w negocjowaniu wejścia Polski do Unii Europejskiej i NATO.

Kosiniak-Kamysz zapewnił, że będzie bronił dobrego imienia członków ZSL, które działało w okresie PRL. „Ci wszyscy, którzy działali w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym mają u nas godne miejsce. Zawsze będę bronił dobrego imienia tych wszystkich, którzy służyli polskiej wsi, wprowadzając renty i emerytury, bezpłatny dostęp do służby zdrowia” – powiedział.

„Każdego z nas proszę i zobowiązuję, żeby w to 100-lecie polskiej wolności pokazać dumę z naszych osiągnięć, dumę z tego, że się nosi zieloną koniczynę” – wezwał.

Podczas koncertu wręczono nagrodę im. Edwarda Wojtasa, przyznawaną przez Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie. Otrzymał ją lubelski historyk, znawca tradycji polskiego ruchu ludowego, prof. Jan Jachymek – za wkład w kultywowanie pamięci i wiedzy o zorganizowanym polskim ruchu ludowym.

Wojtas był posłem PSL, działaczem samorządowym, społecznikiem, szefem PSL na Lubelszczyźnie. Zginął w kwietniu 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Nagroda jego imienia to statuetka w formie fragmentu mostu. Ma symbolizować łączenie ludzi.

W koncercie wystąpiła m.in. Kapela „Lwowska Fala”. (PAP)

autor: Zbigniew Kopeć

edytor: Dorota Kazimierczak

kop/ pad/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.