13.06.2018

Prezydent: Polska może być dumna ze swej historii, także dzięki Żandarmerii Wojskowej

Prezydent Andrzej Duda (6L), szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch (5L), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (7L), poseł PiS Michał Jach (8L) podczas święta Żandarmerii Wojskowej w kompleksie koszarowym ŻW w Mińsku Mazowieckim. Fot. PAP/P. Piątkowski Prezydent Andrzej Duda (6L), szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch (5L), minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (7L), poseł PiS Michał Jach (8L) podczas święta Żandarmerii Wojskowej w kompleksie koszarowym ŻW w Mińsku Mazowieckim. Fot. PAP/P. Piątkowski

Wolna, suwerenna i niepodległa Polska, może być dumna ze swoich dziejów, także dzięki Żandarmerii Wojskowej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda do żołnierzy ŻW. Polacy są bezpieczni m.in. dzięki zaangażowaniu tej formacji - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak wzięli w środę udział w uroczystościach z okazji przypadającego 13 czerwca święta Żandarmerii Wojskowej. Tegoroczne obchody zorganizowano w kompleksie koszarowym ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Zwracając się do żołnierzy Żandarmerii podczas uroczystego apelu, prezydent powiedział, że formacja ta, pod różnymi nazwami, pełniła służbę dla polskiego wojska już od czasów Powstania Listopadowego.

"To właśnie żołnierze Żandarmerii Wojskowej składali na ołtarzu ojczyzny ofiarę swojego życia w czasie walki o niepodległą Polskę, w Legionach, u boku marszałka Józefa Piłsudskiego, późnej w czasie drugiej wojny światowej w Katyniu, a bywa, że również i w czasach współczesnych" - podkreślił.

"Jestem tu dziś wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem po to, aby wam i waszym najbliższym nisko się za to pokłonić w imieniu Rzeczpospolitej, dziś wolnej, suwerennej i niepodległej, szczycącej się tym 100-leciem niepodległości, która może być dumna ze swoich dziejów także dzięki waszej służbie" - mówił prezydent.

Jak zaznaczył za służbę Żandarmerii jest wdzięczny żołnierzom tej formacji oraz ich najbliższym. Podkreślił, że służba w Żandarmerii Wojskowej to "służba, którą pełnią całe rodziny". "To nie tylko służba żołnierza, to jest także służba jego najbliższych, to czasem strach o to, czy ojciec, czy mama wróci do domu z misji zagranicznej, gdzie pełni swoją służbę i gdzie giną ludzie" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent złożył żołnierzom życzenia sukcesów w służbie oraz "awansów, odznaczeń i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym".

Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polska jest bezpieczna, również dzięki zaangażowaniu Żandarmerii Wojskowej. Dziękował, za jej codzienną służbę, zaangażowanie i profesjonalizm.

"Dziękuję wam za to, że mogę usłyszeć takie słowa, że ŻW należy do najlepszych służb policji wojskowej w NATO. To są rzeczywiście ważne słowa" - powiedział szef MON. "Wasza służba nie należy do łatwych. Misje wojskowej, ale także akcje antyterrorystyczne - to wszystko wasz dzień powszedni" - wyliczał minister.

Błaszczak wskazał również, że żandarmów wojskowych można spotkać na ulicach, gdy wspierają służby porządkowe podczas przedsięwzięć kulturalnych czy wojskowych organizowanych w Polsce. "Wtedy, obok polskiej policji, właśnie ŻW patroluje polskie ulice" - podkreślił.

"Możemy powiedzieć z dumą, że Polska jest bezpieczna, również dzięki waszemu zaangażowaniu. Za to jeszcze raz serdecznie dziękuję" - oświadczył szef MON. "Chciałbym wam życzyć tego, żeby wasza służba przynosiła wam osobistą satysfakcję" - dodał.

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch przypomniał, że "misją" tej formacji jest "stanie na straży porządku, dyscypliny i prawa w Siłach Zbrojnych". "Pamiętając, że siła i wolność Ojczyzny zależy wyłącznie od nas samych, od naszej służby na rzecz Ojczyzny, jak nasi poprzednicy zapisujemy wierną służbą nowe karty historii w kraju i różnych regionach świata" - oświadczył.

W trakcie uroczystego apelu, prezydent wręczył zasłużonym żołnierzom ŻW odznaczenia państwowe, a szef MON medale resortowe ministerstwa obrony narodowej. Po apelu odbył się pokaz wyszkolenia żołnierzy Żandarmerii. Zaprezentowano też najnowszy sprzęt będący na wyposażeniu tej formacji.

Żandarmeria Wojskowa jest wyodrębnioną i wyspecjalizowaną służbą wchodzącą w skład Sił Zbrojnych RP, gdzie realizuje wobec żołnierzy zadania przewidziane dla policji.

Do najważniejszych zadań Żandarmerii Wojskowej należy m.in. zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych. Żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą też brać czynny udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i likwidować ich skutki oraz uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, ratowniczych i humanitarnych. Powierzone zadania Żandarmeria Wojskowa realizuje zarówno w kraju, jak i w misjach i operacjach poza granicami państwa.

Święto ŻW zostało ustanowione w 1994 roku. Data święta - 13 czerwca - nawiązuje do powołania tego dnia w 1831 roku Straży Polowej, która w armii Królestwa Polskiego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa. (PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ mzk/ reb/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.