21.08.2020

Prezydent w liście do mieszkańców wsi: nie byłoby zwycięstwa w 1920 r. bez udziału chłopów

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Ł. Gągulski Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Ł. Gągulski

Nie byłoby zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do polskiej armii ochotników, przede wszystkim chłopów – podkreśla w liście prezydent Andrzej Duda, który objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2020 r.

List opublikowała w piątek na swojej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP, która podkreśliła, że Andrzej Duda, doceniając codzienny trud i ciężką pracę rolników, "pragnie włączyć się w to ważne dla mieszkańców polskich wsi święto i razem z nimi dziękować za tegoroczne zbiory".

"Dożynki to święto, w którym od wieków wyraża się polska tradycja i tożsamość; święto dziękczynienia, radości i dumy. Dożynkowy bochen chleba jest symbolem mówiącym o sprawach zupełnie podstawowych i najważniejszych dla całego narodu i dla każdego człowieka. Dziękujemy Bogu za życiodajne płody natury i za błogosławieństwo dla ludzkiej pracy. Dziękujemy także Wam, rolnikom. W imieniu wszystkich rodaków pragnę z najgłębszym szacunkiem wyrazić wdzięczność polskim gospodarzom za całoroczny trud na roli, za przyniesione plony i za wierność ojczystej ziemi" - czytamy w liście prezydenta.

Prezydent zwrócił także uwagę, że "pracowita polska wieś jest zarazem ostoją gorliwego patriotyzmu". "Tu pieczołowicie chroni się i pielęgnuje fundamentalne wartości, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać" - głosi list.

"Pokolenia polskich chłopów niejednokrotnie składały ofiarę krwi w obronie wolności Ojczyzny. To poświęcenie w sposób szczególny powinno być uhonorowane zwłaszcza teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i całej wojnie polsko-bolszewickiej. Nie byłoby tej historycznej wiktorii, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do naszej armii ochotników, przede wszystkim właśnie chłopów, którzy odpowiedzieli na wezwanie Premiera Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa" - przypomniał prezydent.

"Jest to wspaniały przykład, że Ojczyzna zawsze może na polską wieś liczyć, że nigdy się nie zawiedzie na tych, którzy +żywią i bronią+" - dodał Duda, zwracając również uwagę na obecne zaangażowanie obywatelskie mieszkańców wsi i dziękując im za liczny udział w głosowaniu w niedawnych wyborach prezydenckich. Prezydent zaznaczył też, że będzie sprzyjał m.in. wszelkim inicjatywom służącym rozwojowi polskiego rolnictwa i poprawie warunków życia na wsi.

Kancelaria Prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda "w szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości objął Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2020 roku na terenie całego kraju". W związku z tym Kancelaria Prezydenta RP zaprasza wszystkich organizatorów uroczystości dożynkowych do włączenia się w Dożynki 2020 pod patronatem narodowym prezydenta. (PAP)

nno/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.