02.05.2020

Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem W. Korfantego w 99. rocznicę III Powstania Śląskiego

Prezydent RP Andrzej Duda składa kwiaty przed pomnikiem Wojciecha Korfantego w Warszawie. 02.05.2020. Fot. PAP/L. Szymański Prezydent RP Andrzej Duda składa kwiaty przed pomnikiem Wojciecha Korfantego w Warszawie. 02.05.2020. Fot. PAP/L. Szymański

Wojciech Korfanty to wielki syn śląskiej ziemi, który większość swojego życia poświęcił na to, aby przywrócić polski Śląsk Polsce – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda, który złożył kwiaty pod pomnikiem Korfantego przywódcy III Powstania Śląskiego, w Warszawie.

Prezydent przypomniał, że w sobotę obchodzimy Święto Flagi Rzeczpospolitej, a także 99. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, na czele, którego stał Wojciech Korfanty. "Wielki syn śląskiej ziemi, który większość swojego życia poświęcił na to, aby przywrócić polski Śląsk Polsce, tak można to powiedzieć" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał wystąpienie Korfantego w Reichstagu z 25 października 1918 r., kiedy mówił, że "Polacy i Polska w przyszłości, która powstanie, absolutnie nie chcą brać ani piędzi Pruskiej Ziemi. Polska ma się odrodzić, z tych ziem, które są polskie, a które były rozerwane pomiędzy trzy państwa zaborcze" - cytował. "(Korfanty) akcentował bardzo mocno to, że Śląsk był etnicznie polski i stąd był polską ziemią, która powinna była przynależeć do Polski" - powiedział Duda.

"I tak też się stało właśnie dzięki wysiłkom i politycznym, a także i tym wysiłkom militarnym, dowódczym Wojciecha Korfantego. Jesteśmy mu za to ogromnie wdzięczni" - mówił prezydent.

Duda zwrócił uwagę, że wśród Ojców Niepodległości Korfanty wymieniany jest jako ten, dzięki któremu w efekcie Górny Śląsk znalazł się w Rzeczypospolitej, stał się częścią Polski wraz ze swoim wielkim zapleczem surowcowym i przemysłowym, dzięki czemu II Rzeczpospolita mogła się rozwijać.

Przypomniał, że "w czasach II Rzeczpospolitej Korfanty był wielkim, znaczącym politykiem, był wicepremierem w drugim rządzie Wincentego Witosa w 1923 r." "A zatem śmiało można powiedzieć, że większość swojego życia poświęcił Polsce, poświęcił służbie publicznej" - dodał prezydent.

"I cieszę się ogromnie, że 2 maja, w dniu święta Flagi Rzeczypospolitej, a także w 99. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, mogę złożyć hołd w imieniu całego polskiego narodu właśnie Wojciechowi Korfantemu, składając wieniec i składając mu pokłon, dziękując jego wielkiej pracy dla ojczyzny i służbie, którą zrealizował po to, aby Polska była Polską. Aby Polska była silna, żeby odzyskała swoją niepodległość, suwerenność, a przede wszystkim, żeby jej częścią była ta ważna niezwykle ziemia pod wieloma względami, jaką był i jest Śląsk, a w szczególności wtedy Górny Śląsk" - powiedział Duda.

III Powstanie Śląskie, było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do Niemiec. Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty. Efektem zrywu powstańczego było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska niż zamierzano po plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.