31.10.2020

Projekt „Wolne dziecko” – propozycja Teatru Dramatycznego w Białymstoku na świętowanie odzyskania niepodległości

Projekt „Wolne dziecko” Projekt „Wolne dziecko”

Projekt „Wolne dziecko” to propozycja Teatru Dramatycznego w Białymstoku na świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach przedsięwzięcia powstaje spektakl z udziałem młodzieży, w którym będą mówić, czym jest dla nich wolność.

"Wolne dziecko" to projekt, który ma za zadanie zintegrować wokół idei niepodległości artystów, młodzież licealną, podopiecznych domu dziecka, seniorów oraz widzów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - poinformowała zastępczyni dyrektora teatru Martyna Zaniewska.

Główna część projektu to spektakl, który - jak dodała Zaniewska - będzie hołdem oddanym ludziom walczącym o niepodległość, będzie też okazją do rozważań na temat istoty wolności.

Premiera spektaklu odbędzie się w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości, 10 listopada, na deskach białostockiego teatru. Weźmie w nim udział młodzież licealna, która pod okiem profesjonalnych twórców tworzy spektakl.

"Jest to projekt, który pobudza młodych ludzi do wyrażania swoich opinii o wolności i niepodległości. W trakcie prób dochodzimy do bardzo ważnych wniosków: czym – dziś – dla młodych ludzi jest wolność i niepodległość. To właśnie ci młodzi ludzie nie są tylko odtwórcami ról, ale przede wszystkim twórcami spektaklu, który właśnie powstaje" – powiedział cytowany w materiałach teatru reżyser Mateusz Sacharzewski.

"Oni potrafią nazwać, co ich boli i co im sprawia radość w dzisiejszych czasach. Mają otwarte oczy na otaczający ich świat" - powiedział pomysłodawca projektu i autor scenariusza Patryk Ołdziejewski. Dodał, że inspirował się takimi twórcami, jak Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Zofia Nałkowska, Jan Paweł II oraz Janusz Korczak.

Jedna z uczestniczek projektu - Wiktoria z VII LO w Białymstoku - powiedziała, że spektakl będzie opowiedziany głosem młodych ludzi. "Mamy zamiar przekazać widzowi różne sytuacje z naszej perspektywy. +Naszej+ mam na myśli osób młodych, które również chcą się udzielać w sprawach państwa, osób które mają swoje zdanie i swoje przekonania, osób które chcą zmienić coś na lepsze" - mówiła Wiktoria.

"Jest to doskonały sposób, aby dorośli mieli wgląd w umysły dojrzewających ludzi? lepiej zrozumieli, jak widzimy poważne sprawy, postrzegamy pojęcie wolności i jak na to wszystko wpływa otoczenie" - dodała inna uczestniczka Weronika.

W spektaklu bierze też udział Ewa, podopieczna Domu Dziecka w Krasnem. Zwróciła uwagę na pracę zespołową całej grupy.

W ramach projektu "Wolne dziecko" powstaje nie tylko spektakl, zostały też ogłoszone dwa konkursy, które poruszają podobne tematy, a skierowane są zarówno do młodych ludzi, jak i seniorów.

Projekt Teatru Dramatycznego został do dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz z budżetu województwa podlaskiego.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ wj/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.