11.08.2021 aktualizacja 12.08.2021

Propozycje programu „Niepodległa” na 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Źródło: www.niepodlegla.gov.pl Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Źródło: www.niepodlegla.gov.pl

Pokazy filmu VR „Wiktoria 1920”, mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, koncert pieśni wojskowych i patriotycznych – to niektóre z propozycji Biura Programu „Niepodległa” przygotowane dla upamiętnienia 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej i całej wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921.

"W 1920 roku Polska nie tylko obroniła swoją dopiero co odzyskaną niepodległość, ale również powstrzymała marsz bolszewików w kierunku zachodniej Europy. Przypominamy nie tylko poświęcenie polskich żołnierzy, ale również wsparcie innych krajów w tamtym boju" – powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

"Chcemy naszymi działaniami zachęcić do poznania historii tamtej wojny, ale też przypomnieć jak skomplikowana była to sytuacja i jak wiele musieliśmy poświęcić w obronie przed najazdem bolszewików. Dlatego tegoroczny plan działań przewiduje zarówno bardzo rzeczowe debaty historyczne, które organizujemy z naszymi partnerami, jak i działania zachęcające do spojrzenia na rok 1920 z innej perspektywy" – dodał dyrektor Kowalski.

15 sierpnia, w symboliczną rocznicę jednej z najważniejszych bitew świata (między innymi wg brytyjskiego dyplomaty Edgara D’Abernon), "Niepodległa" organizuje koncert pieśni wojskowych i patriotycznych zespołu Ferajna z Hoovera, tym razem w gościnnych progach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Koncert rozpocznie się o godz. 16 na dziedzińcu muzeum, a dołączyć można również online m.in. na profilu "Niepodległej" na Facebooku.

Przed koncertem, "Niepodległa" i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają m.in. na bezpłatne warsztaty rodzinne, spacery historyczne i pokazy wojskowe.

"Przypominamy również, naszą produkcję filmową poświęconą Bitwie Warszawskiej, tym razem w niezwykłej skali. Przygodowy film fabularny +Wiktora 1920+, zrealizowany w technologii Cinematic VR, przypomni nam, z jakimi przeciwnościami musieli mierzyć się polscy żołnierze i wywiadowcy, ale też pokaże, co mogło wpłynąć na wyniki bitwy" – tłumaczył dyrektor "Niepodległej".

Pokazy filmu VR "Wiktoria 1920", który ogląda się w dedykowanych goglach VR, organizowane są w kilku miejscach w Polsce: 14-19.08.2021 r. w "Niepodległa. Miejsce Spotkań" w warszawskich Łazienkach Królewskich; 10-15.08.2021 r. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni; do 31.08.2021 r. w Czerwińsku nad Wisłą; 14-15.08.2021 r. w Białymstoku (wspólnie z fundacją Koncept Kultura); 16-19.08.2021 r. we Włocławku (pokazy organizowane przez Narodowe Centrum Kultury); 08.2021 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Pokazy filmu "Wiktoria 1920", jak i kilkanaście innych, interaktywnych atrakcji, czekają również na gości mobilnego Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa", które odwiedza kolejne miasta. Niezwykłe multimedialne muzeum "Niepodległej" zagości w najbliższych dniach w: Olsztynie – Plac Solidarności – 09-11.08.2021; Pucku – Stary Rynek – 14-16.08.2021; Lęborku – Plac Pokoju – 17-19.08.2021.

Lista kolejnych miejsc, do których przyjedzie WTH, jest dostępna na stronie internetowej "Niepodległej" w specjalnej zakładce "Niepodległa w trasie".

Dla spragnionych wiedzy o historii niepodległej Polski, ale również dla szukających informacji o nadchodzących wydarzeniach, cały czas dostępna jest strona www.niepodlegla.gov.pl. To tu znaleźć można przeczytać m.in. artykuł popularnonaukowy pt. "Młodzież akademicka w służbie II Rzeczpospolitej", który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych, jak również przypomnieć sobie ubiegłoroczny cykl "Niepodległej" - pn. "Wiktoria 1920", przedstawiający dzieje wojny polsko-bolszewickiej w kontekście źródeł historycznych. Ze strony "Niepodległej" można także pobrać bezpłatną wystawę planszową "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa", stworzoną wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego.

O samej Bitwie Warszawskiej poinformuje zaś wspólny serwis "Niepodległej" i Polskiego Radia - https://bitwa1920.gov.pl. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.