29.08.2019

Przedpremierowy pokaz filmu o Eugeniuszu Kwiatkowskim

Źródło: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli Źródło: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

„Eugeniusz Kwiatkowski – Mąż Stanu” to film dokumentalny poświęcony Polakowi, budowniczemu Gdyni i Stalowej Woli, którego przedpremierowy pokaz odbędzie się we wtorek w kinie „Wrzos” w Stalowej Woli. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem dokumentu Mirosławem Borkiem.

Zdaniem reżysera dokumentu Mirosława Borka w polskim panteonie narodowym znajdują się głównie męczennicy, niewielu jest natomiast bohaterów, którzy zajmowali się codziennym, pozytywnym i skutecznym działaniem na rzecz otoczenia.

„Choć nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju, a życiorys Eugeniusza Kwiatkowskiego wystarczyłby na solidny serial historyczny, musiało minąć prawie 50 lat od jego śmierci, żeby powstał o nim film. I mimo pozorów znajomości, nie ma drugiej postaci tak zapomnianej” – ocenia reżyser filmu.

Dokument powstał głównie na podstawie ocalałego fragmentu wywiadu radiowego z Eugeniuszem Kwiatkowskim przeprowadzonym pod koniec jego życia.

„Wywiadu na tyle obszernego, że mieści w sobie wszystkie najważniejsze fakty i dokonania przedwojennego premiera. Kiedy brakuje Kwiatkowskiego, pomagają świadkowie” – dodał Bork.

Jest też wywiad z córką Kwiatkowskiego, dziś już nieżyjącą Ewą Obrąpalską, nakręcony w roku 2017. Kobieta opowiada w nim o najtrudniejszych chwilach w życiu jej ojca: odsunięciu od życia publicznego przez Piłsudskiego w roku 1930, śmierci syna, powrocie do Polski po 1945 roku.

Z kolei wnuczka – Julita Maciejewicz-Ryś opowiada o dziadku, pogodnym starszym panu, który w „nieinwazyjny sposób wprowadzał ją w komplikacje współczesnego świata”.

Kolejną osobą przybliżającą postać Kwiatkowskiego, zwłaszcza w trudnym okresie powojennym, jest autor jego biografii - prof. Andrzej Romanowski, który od ósmego roku życia był codziennym gościem w krakowskim domu Kwiatkowskich.

Narrację filmu zamyka prof. Marek Drozdowski, który poznał Kwiatkowskiego jako młody naukowiec i który poświęcił życie na publikację spuścizny naukowej i publicystycznej przedwojennego ministra finansów oraz dokumentowanie jego dorobku.

Film „Eugeniusz Kwiatkowski – Mąż Stanu” zostanie wyemitowany także 11 września przez program 1 Telewizji Polskiej.

Film został wyprodukowany przez Telewizję Polską S.A. oraz New Format. Organizatorami projekcji w Stalowej Woli są: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i tamtejszy Miejski Dom Kultury. Wstęp na pokaz jest wolny, ale obowiązują zaproszenia, które można odebrać w sekretariacie MDK w Stalowej Woli.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.