29.12.2018

Przejazd zabytkowym pociągiem z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Parowóz Ol49. Fot. PAP/M. Zakrzewski Parowóz Ol49. Fot. PAP/M. Zakrzewski

Przejazd pociągami retro „Powstaniec” i „Twierdza”, składającymi się z zabytkowego parowozu Ol49 i wagonów z drewnianym wyposażeniem, będzie największą atrakcją sobotnich uroczystości upamiętniających 100-lecie Powstania Wielkopolskiego w podpoznańskim Luboniu.

Jak tłumaczył PAP w imieniu organizatorów Przemysław Maćkowiak, "w tym roku znów postanowiliśmy dość nietypowo uczcić rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stanowiącego szczególny oraz wyjątkowo skuteczny zryw niepodległościowy w dziejach naszego kraju".

Dzięki współpracy z Turkol Turystyka Kolejowa jedną z największych atrakcji będzie przejazd pociągami retro "Powstaniec" i "Twierdza", składającymi się z zabytkowego parowozu Ol49 i z dwuosiowych wagonów pasażerskich 3 klasy z drewnianym wyposażeniem z parowozowni w Wolsztynie.

"Właśnie z Wolsztyna do Poznania wyruszy w sobotę rano pociąg +Powstaniec+. Na trasie w Luboniu, w parku Siewcy i bocznicy Luvena SA, odbędzie się inscenizacja historyczna. W jej trakcie będzie można obejrzeć zatrzymanie przez powstańców oraz rozbrojenie wojskowego eszelonu z żołnierzami pruskimi. Nie zabraknie też rozmów pertraktacyjnych i potyczki obu oddziałów. Dodatkową atrakcją będzie wojskowa grochówka prosto z kotła i bigos" – podkreślił Maćkowiak.

Po inscenizacji pociąg "Powstaniec" wyruszy na stację Poznań Główny. Jego oprawę będą stanowić rekonstruktorzy w strojach cywilnych i w mundurach poznańskiego garnizonu. Pociąg forteczny +Twierdza+ wyruszy na trasę wokół Poznania o godz. 11.05. W trakcie przejazdu szczególny nacisk zostanie położony na dawne budownictwo militarne.

Organizatorem wydarzenia jest m.in. Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia. Wydarzenie wsparł także Urząd Miasta Lubonia.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.