10.03.2023

Przetarg na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego zostanie ogłoszony prawdopodobnie w czerwcu

Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Źródło: NAC Uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Poznań, 26 stycznia 1919 r. Źródło: NAC

Prawdopodobnie w czerwcu ogłoszony będzie przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu – poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke.

Pod koniec marca ma zostać ogłoszony konkurs na projekt ekspozycji stałej. Także w tym miesiącu Sejmik Województwa Wielkopolskiego ma zająć się uchwałą w sprawie prowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości jako wspólnej instytucji kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Wielkopolskiego.

Nowa siedziba muzeum powstanie u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Według obecnych szacunków inwestycja będzie kosztować przeszło 370 mln zł. Rozpoczęcie budowy planowane jest na IV kwartał 2023 r., zakończenie inwestycji – na koniec 2026 r.

W styczniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o gotowości uczestniczenia w budowie nowej siedziby muzeum; wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podtrzymał podczas spotkania z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem deklarację finansowania przez budżet państwa 60 proc. wartości inwestycji.

Resort kultury podał też, że wraz z władzami województwa przystępuje do przygotowania umowy współprowadzenia Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN), którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Współprowadzenie umożliwi ministerstwu zaangażowanie w inwestycję.

Anna Parzyńska-Paschke poinformowała PAP, że Zarząd Województwa Wielkopolskiego skierował projekt uchwały w sprawie prowadzenia WMN jako wspólnej instytucji kultury MKiDN i Województwa Wielkopolskiego na marcowe posiedzenie sejmikowej komisji kultury oraz na marcową sesję Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

"Warunki wspólnego prowadzenia instytucji zostaną określone w odrębnej umowie zawartej pomiędzy MKiDN i województwem. Przewidujemy, że minister przystąpi do współprowadzenia WMN w II kwartale 2023 r. Umowa obowiązywać będzie do końca 2026 r." – podała.

Rzeczniczka przyznała, że prace nad umową jeszcze trwają, trudno więc mówić o uzgodnieniach dotyczących choćby finansowania inwestycji. "Gdy tylko dopniemy wszystkie zapisy w umowie, przystąpimy do jej podpisania" – powiedziała. Zaznaczyła, że prace związane z przygotowaniami do rozpoczęcia inwestycji toczą się niezależnie od negocjacji z MKiDN.

"Jesteśmy przekonani, że muzeum otrzyma z budżetu państwa m.in. środki na realizację inwestycji w kształcie, o którym wcześniej była mowa. Przypomnę, że szacowany całkowity koszt inwestycji, wraz z wydatkami poniesionymi do końca 2022 r., to 376 mln zł. Realizacja tego przedsięwzięcia na kwotę 370 mln zł została ujęta w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego na rok 2023 i lata następne" - poinformowała.

Rzeczniczka podała też, że jeszcze w marcu powinien zostać ogłoszony przetarg na inżyniera kontraktu. W zależności od rozstrzygnięcia tego postępowania, prawdopodobnie w czerwcu, wystartuje przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Również w marcu ogłoszony ma być konkurs na projekt ekspozycji stałej.

W ostatnim czasie w miejscu inwestycji zakończono prace rozbiórkowe i uzyskano decyzję na wycinkę drzew.

Celem budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie rozpowszechnianie wiedzy o wydarzeniu i upamiętnienie jego uczestników. Główną osią narracji tworzonej placówki będzie powstanie wielkopolskie. Ekspozycja stała ma też prezentować wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan oraz skutki wielkopolskiej insurekcji.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ich ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ aszw/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.