19.05.2018

Rektor Akademii Morskiej: Rejs Niepodległości to spełnienie naszych marzeń

Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski (L) podczas spotkania z uczestnikami Rejsu Niepodległości Darem Młodzieży na basenie wydziału nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. 19.05.2018. Fot. PAP/J. Dzban Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski (L) podczas spotkania z uczestnikami Rejsu Niepodległości Darem Młodzieży na basenie wydziału nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. 19.05.2018. Fot. PAP/J. Dzban

Rejs Niepodległości to wspaniała inicjatywa; marzyliśmy o tym, by nasza biała fregata mogła pełnić funkcję reprezentacyjną na świecie – powiedział PAP rektor Akademii Morskiej prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski. Ceremonia powitania uczestników Rejsu odbyła się w sobotę w Gdyni.

20 maja 2018 r. „Dar Młodzieży” wyruszy w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sobotnia ceremonia powitania uczestników rejsu miała miejsce na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni.

„Dar Młodzieży” już wcześniej wyruszał w rejsy dookoła świata, choćby w latach 1987 – 1988” – powiedział w sobotę PAP rektor. Jak zaznaczył, tamten rejs pozostał w pamięci uczestników i organizatorów ze względu na brawurowy manewr, jakim było przepłynięcie pod mostem Harbour Bridge w Sydney. „Manewr ten, obserwowany przez ok. 2 miliony ludzi zgromadzonych na nabrzeżu, do dziś jest dowodem na kunszt polskich żeglarzy” – powiedział rektor.

Jak zaznaczył Zarębski organizacja obecnego Rejsu Niepodległości wymagała sporego wysiłku i zaangażowania, zarówno ze strony Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, jak i Akademii Morskiej w Gdyni. Jego zdaniem, inicjatywa nie tylko zakończyła się sukcesem, ale też osiągnęła wysoką rangę.

Na pokładzie statku wypłyną studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości. „Dar Młodzieży” zawinie do największych portów świata, w tym do Kopenhagi, Dakaru, Kapsztadu czy Singapuru, w których odbędą się wydarzenia promujące Polskę. W Panamie załoga statku weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.

Dla uczczenia Rejsu Niepodległości na Skwerze Kościuszki w Gdyni w dniach 18-20 maja odbywa się szereg atrakcji dla mieszkańców miasta oraz przybyłych gości, m.in. koncert Grzegorza Hyżego, Natalii Szroeder i Justyny Steczkowskiej, pokazy Mappingu 4D i fajerwerków czy darmowe wejścia do gdyńskiego planetarium. 20 maja będzie miała miejsce oficjalna ceremonia pożegnania „Daru Młodzieży” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. (PAP)

Autor: Arkady Saulski

asl/ agz/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.