09.01.2018

Rodzina i Towarzystwo Jana Karskiego chcą, by w Krakowie była ulica Herberta Hoovera

Wizyta Herberta Hoovera w Polsce (w środku w ciemnym garniturze) - widoczni m.in.: Naczelnik Państwa Józef Piłsudski (na prawo od Hoovera), minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (na prawo za Hooverem), premier Ignacy Jan Paderewski (w białej koszuli), płk Władysław Belina-Prażmowski (pierwszy z lewej na dole) i płk Aleksander Litwinowicz (na prawo za Paderewskim). Warszawa, 08.1919. Fot. NAC Wizyta Herberta Hoovera w Polsce (w środku w ciemnym garniturze) - widoczni m.in.: Naczelnik Państwa Józef Piłsudski (na prawo od Hoovera), minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski (na prawo za Hooverem), premier Ignacy Jan Paderewski (w białej koszuli), płk Władysław Belina-Prażmowski (pierwszy z lewej na dole) i płk Aleksander Litwinowicz (na prawo za Paderewskim). Warszawa, 08.1919. Fot. NAC

Rodzina i Towarzystwo Jana Karskiego zwróciły się do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz prezydenta Jacka Majchrowskiego o nadanie jednej z ulic lub placowi w mieście imienia Herberta Hoovera.

Wnioskodawcy przypomnieli, że mija sto lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonych; podkreślono, że w sierpniu 1919 r. w Krakowie gościł osobisty wysłannik prezydenta USA Woodrowa Wilsona - Herbert Hoover.

Hoover oddał wtedy hołd bohaterowi Polski i Ameryki Tadeuszowi Kościuszce i otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1922 r. Rzeczypospolita uczyniła Herberta Hoovera swoim honorowym obywatelem.

"Do końca swego pięknego i godnego życia pozostawał On niestrudzony w niesieniu pomocy Polakom, nawet w trudnych latach po II wojnie światowej, kiedy Polską rządziły władze nadane z Moskwy" – napisali reprezentanci rodziny i Towarzystwa Jana Karskiego.

Przypomnieli, że Instytut Hoovera stał się schronieniem dla najważniejszych dokumentów wojennej historii Polski, w ratowaniu których brał udział Jan Karski.

"Zważywszy zatem rolę Herberta Hoovera we wznoszeniu gmachu przyjaźni amerykańsko-polskiej, jak też jego związki z Krakowem, zwracamy się w tej formie o nadanie jednej z ulic lub placów Waszego Miasta imienia tego Bohatera naszej wspólnej historii" – napisali we wniosku reprezentantka rodziny Karskiego dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, przewodniczący wykonawczy Towarzystwa Jana Karskiego Waldemar Piasecki i sekretarz Towarzystwa Jacek Woźniak.

Bogusław Kośmider powiedział we wtorek PAP, że otrzymał takie pismo. "Tym apelem zajmie się najpierw Zespół ds. Nazewnictwa Ulic działający przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Zgodnie z procedurą propozycja nadania imienia Herberta Hoovera trafi do +banku nazw+ i będzie czekać na znalezienie odpowiedniego, godnego miejsca" - dodał Kośmider.

Jak podkreślił w Krakowie honorowane są różne osoby nawet z odległych części świata jak np. słynny gruziński poeta z przełomu XII i XIII wieku Szota Rustaweli, po to, by przypomnieć mieszkańcom o ich zasługach.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ par/

Copyright

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.