Równolatka Niepodległej uhonorowana Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Urodzona w 1918 r. Maria Pągowska z Mrowina została w środę uhonorowana Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Przyznane jej przez premiera odznaczenie wręczył wojewoda wielkopolski.
Wojewoda Zbigniew Hoffmann odwiedził uhonorowaną Wielkopolankę w jej miejscu zamieszkania. Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to okolicznościowa odznaka, ustanowiona na pamiątkę odrodzenia Polski.
Maria Pągowska pochodzi z rodziny ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej i została sanitariuszką w 120 Pułku Piechoty 106 Dywizji Piechoty AK w Rejonowym Inspektoracie AK "Michał-Maria", obejmującym Miechów, Pińczów i Olkusz. W czasie Republiki Pińczowskiej (lipiec/sierpień 1944) była współorganizatorką szpitala polowego w Kazimierzy Wielkiej.
W 1945 r. wróciła do Wielkopolski. Studiowała od roku 1936 z przerwą wojenną, uzyskując w 1951 r. tytuł magistra nauk ekonomiczno-handlowych. Po wojnie współorganizowała od podstaw Centralę Odzieżową i Tekstylną w Poznaniu, była kwestorem Politechniki Poznańskiej. Jest założycielką Stowarzyszenia Księgowych. W 2004 r. otrzymała stopień porucznika.
Jest potomkinią Wojciecha Trąmpczyńskiego – marszałka Sejmu i Senatu. Ojciec odznaczonej – Stanisław Pągowski – był delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy.
Jak podkreślała Maria Pągowska, jej zaangażowanie społeczne i pracowitość to wynik patriotycznego wychowania, które odebrała w domu rodzinnym. Była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność na rzecz odzyskania niepodległości i za aktywność zawodową. Pytana o receptę na tak dobrą kondycję w podeszłym wieku powiedziała, że "unika lekarzy i lekarstw".
Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości to okolicznościowa odznaka ustanowiona na pamiątkę odrodzenia Polski. Przyznaje ją premier. Na medalu widnieje orzeł w koronie. Wokół niego umieszczono wizerunki współtwórców polskiej niepodległości: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Józefa Hallera.
Na odwrocie widnieje napis „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i Wy”, a także wizerunek Legionów Polskich. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.