Rozpoczęły się obchody 105. rocznicy zwycięskiego powstania sejneńskiego
Koncertem Niepodległości w Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów w Sejnach rozpoczęły się w piątek obchody 105. rocznicy powstania sejneńskiego. Polacy skutecznie walczyli w 1919 roku o te tereny z Litwinami.
Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 105 lat temu dążyli do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.
23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41 Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.
Obchody rozpoczęły się koncertem. O godz. 22 władze samorządowe i uczestnicy koncertu przejdą pod pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej, gdzie złożą kwiaty i zapalą znicze.
W sobotę w muzeum odbędzie się konferencja pt. „Wierni macierzy”. Będzie można także obejrzeć wystawę przygotowaną przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Główne uroczystości odbędą się w niedzielę i rozpoczną się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na mogiłach powstańców. Potem odbędzie się msza św. w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. O godz. 13 w Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów odbędzie się część oficjalna obchodów z przemówieniami. (PAP)
bur/ miś/
Copyright
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.